Zdrowie i Uroda

Ziołowe sposoby na jesienny ból gardła

Bór gardła jest jednym z częściej występujących objawów przeziębienia. Jest to symptom dość nieprzyjemny, który utrudnia normalne funkcjonowanie, na przykład spożywanie posiłków przestaje być tak przyjemne, jak wcześniej. Aby jemu przeciwdziałać, można sięgnąć po leki na gardło, które są dostępne w każdej aptece czy nawet w markecie, lub zastosować inne domowe sposoby na to schorzenie. Większość z nich opiera się o zastosowanie naparów ziołowych, takich jak np. podbiał czy tymianek. Jakimi właściwościami cechuje się podbiał pospolity?

Czym jest podbiał pospolity?

Podbiał pospolity jest rośliną dobrze znaną i bardzo chętnie stosowaną w ziołolecznictwie. Jest głównym składnikiem syropów na kaszel oraz odwarów i naparów, które także wykazują silne właściwości wykrztuśne. Wszystko to sprawia, iż podbiał to znakomite remedium, po które warto sięgać, szczególnie podczas bólu gardła, przeziębienia, kaszlu czy problemów oddechowych.

Podbiał pospolity to roślina, którą można spotkać właściwie w całej Polsce. Znana jest pod wieloma nazwami, spośród których warto wymienić m.in. takie jak: ośla stopa, kaczyniec, gęsie łebki, kwiat szczupaczy oraz końskie kopyto.

Podbiał najczęściej wyrasta na podmokłych terenach, w okolicach zbiorników wodnych, jak i pałąkach i polach. Poznać go można po niewielkich, charakterystycznych kwiatach o intensywnie żółtym zabarwieniu oraz owalnych, zielonych liściach.

Podbiał pospolity – naturalne remedium na ból gardła i kaszel

W składzie liści podbiału znaleźć można wiele cennych dla organizmu ludzkiego składników. Należą do nich, m.in. flawonoidy, olejki eteryczne, śluzy, gorycze, cholina i wiele innych. Taki skład sprawia, iż podbiał wykazuje silne właściwości wykrztuśne, nawilżające, osłaniające, przeciwkaszlowe, przez co doskonale sprawdza się w leczeniu kaszlu, astmy, zapalenia oskrzeli, bólu gardła oraz rozedmy płuc.

Warto także wiedzieć, iż ekstrakt z podbiału stanowi składnik wielu syropów przeciwkaszlowych. Podbiał syrop podstawowemu elementowi zawdzięcza swoje silne działanie wykrztuśne, ułatwienie usuwania wydzieliny skumulowanej w płucach i oskrzelach oraz łagodzenie obrzęku gardła. Po syrop na bazie podbiału warto sięgać zwłaszcza przypadku pojawienia się kaszlu mokrego, choć jest również skuteczny w przypadku leczenia jego suchej odmiany. Picie naparów z nabiału bardzo często stosuje się jako domowy sposób na radzenie sobie z bólem gardła.

Regularne picie naparu i odwaru z podbiału jest polecane również dla nałogowych palaczy tytoniu, ponieważ łagodzą one stan zapalny, jak i wyzwalają odruch wykrztuśny, który pozwala na skuteczniejsze oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Odwar z kwiatów podbiału może być wykorzystywany również zewnętrznie, w postaci okładów do leczenia wysypek, wyprysków skórnych oraz plamy żółciowej.

Previous ArticleNext Article