Zdrowie i Uroda

L-prolina – co to takiego?

Kolagen zyskuje coraz większe znaczenie jako substancja wywierająca pozytywny wpływ na stawy i skórę. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie młodości na dłużej, zarówno od wewnątrz dzięki większej sprawności fizycznej, jak i od zewnątrz pod kątem wyglądu fizycznego. Wbrew pozorom torebki stawowe i skóra mają ze sobą wiele wspólnego. Oba te elementy zbudowane są z tego samego białka. Aby jego produkcja była na właściwym poziomie, należy skorzystać nie tylko z suplementów zawierających bezpośrednio kolagen, ale również z tych, które zawierają aminokwasy wspomagające jego produkcję, takich ja prolina.

Czym właściwie jest prolina?

Prolina (L-prolina) to jeden z aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest to aminokwas białkowy endogenny i naturalny, co oznacza, że organizm człowieka jest w stanie samodzielnie go wyprodukować. Jednak istnieje wiele sytuacji, które sprawiają, iż następuje spadek poziomu proliny, dlatego jej zewnętrzna podaż jest często jedynym wyjściem. Sama prolina natomiast, jak wiele aminokwasów proteinowych, cechuje się glukogennym charakterem, a więc może stanowić jeden z substratów służących do produkcji glukozy.

Zakres działań proliny – jaki ma ona wpływ na organizm człowieka?

Prolina zaliczana jest do aminokwasów endogennych białkowych, a tym samym jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest to skutkiem jednej z najważniejszych właściwości proliny, a mianowicie bycia fundamentalnym składnikiem budującym cząsteczki kolagenu. Kolagen natomiast jest jedną z najważniejszych frakcji proteinowych w ustroju człowieka. Prolina stanowi około 20% całkowitej ilości kolagenu. Sama jego produkcja odbywa się naturalnie w ciele człowieka, jednak już po dwudziestym piątym roku życia znacznie obniża się poziom kolagenu, a jego produkcja zostaje spowolniona. Ma to wielkie znaczenie, ponieważ mniejsza ilość kolagenu odbija się na wyglądzie fizycznym. Skóra traci elastyczność i wiotczeje, ponieważ osłabieniu ulegają włókna kolagenowe. Zaburzeniu ulega również proces nawilżania skóry. Następuje jej miejscowe przesuszanie oraz zmiana kolorytu, w związku z czym na skórze pojawiają się przebarwienia.

Prolina wywiera bezpośredni wpływ na proces oddziaływania nowych cząsteczek kolagenu. Ma to także wpływ na całą gospodarkę białkową. Dzięki prolinie uszkodzone struktury białkowe są usuwane ze skóry. Tym samym usunięciu ulegają te partie, które uległy zbyt dużej ekspozycji na słońce, niewłaściwej diecie lub urazom mechanicznym. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do pogorszenia wyglądu skóry, jednak prolina pozwala na usunięcie uszkodzonych cząsteczek oraz zastąpienie ich nową partią białek.

Inną ważną właściwością proliny jest zdolność do wiązania wody. Przyłącza ona jej cząstki, poprzez co pozwala utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry. To natomiast ma ogromny wpływ na kondycję naskórka, jak również chroni skórę przed procesami starzenia się. Przesuszona skóra szybciej wiotczeje i ulega nieodwracalnym, negatywnym zmianom. Dzięki tej właściwości proliny jest ona rekomendowana szczególnie osobom z tendencjami do przesuszania się skóry.

Previous ArticleNext Article