Zdrowie i Uroda

Ząbkowanie- wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat

Ząbkowanie jest procesem, który czeka każdego maluszka. Nie można przed nim uciec, jednak możliwe jest zminimalizowanie jego niepożądanych objawów. Co warto o nim wiedzieć? Jak pomóc dziecku w przejściu tego ciężkiego okresu? Czy lek na gorączkę dla maluszka jest czymś koniecznym?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie jest kolejnym, przełomowym czasem w życiu każdego maluszka. Nie pojawia się automatycznie oraz towarzyszy przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Mleczaki, których jest w sumie dwadzieścia, pojawiają się przeważnie po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy. Ząbkowanie kończy się między drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Nie jest możliwe podanie dokładnego okresu, ponieważ w znacznym stopniu zależy to od genów.

Zęby mleczne formują się już w 6 tygodniu życia płodowego. Nie są jeszcze widoczne, jednak stopniowo pokrywa je twarde szkliwo. Noworodek ma już wykształcone, choć niewidoczne wszystkie zęby. Korzeń wykształca się w chwili, w której odpowiednia warstwa pokryje całą koronę. To właśnie Korzeń odpowiada za wypychanie ząbków z dziąseł, przebijając je. Czasem zdarzają się przypadki, iż niemowlaki rodzą się z jednym ząbkiem. Jest to bardzo dynamiczny proces. Warto pamiętać, iż zęby, które się chwieją i zakończone są ostrymi krawędziami, należy usunąć. Stanowią potencjalne zagrożenie dla dziecka.

Jakie są objawy ząbkowania?

Do najczęstszych sygnałów świadczących o ząbkowaniu zaliczane jest obfite ślinienie. Zdecydowana większość dzieci wkłada także do buzi swoje piąstki, paluszki lub dostępne w zasięgu ręki przedmioty. To właśnie w tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się w okolicy dziecka. W trakcie ząbkowania dziecko swędzą dziąsła, a poprzez gryzienie – łagodzi to uczucie.

Lek na gorączkę, gryzaki –a więc jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Wyrzynanie ząbków nie należy do przyjemnych zjawisk. Objawia się tym, że dziąsła maluszka bolą i swędzą. Zazwyczaj dzieci w takiej sytuacji ślinią się i wkładają rączki do buzi. Rozsądnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalistyczne gryzaki – najlepsze będą gumowe z drobnymi wypustkami wypełnione wodą. Takie można schłodzić w lodówce, co pozytywnie wpłynie na ukojenie bólu i swędzenia.

Gdy dziecko wszystko wkłada do buzi, a nie ma ochoty na jedzenie, oznacza to, iż ciepły lub gorący posiłek może dodatkowo podrażnić wrażliwe dziąsła. Przy ząbkowaniu zaleca się podawać dziecku pokarmy chłodniejsze lub w temperaturze pokojowej.

U dzieci podczas ząbkowania bardzo często pojawia się podwyższona temperatura – powyżej 38,5 st. C. W takim przypadku można podać odpowiedni lek na gorączkę, jednak po ówczesnej konsultacji z lekarzem. Nie uzgodnienie tego ze specjalistą może spowodować, iż taki lek na gorączkę może wykazać działanie zupełnie inne niż pożądane.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *