Zdrowie i Uroda

Idealna wyprawka dla noworodka – czyli jak przygotować się na przyjazd mamy i dziecka ze szpitala?

Powrót mamy z noworodkiem do domu jest wielkim wydarzeniem, często dla każdego członka rodziny. W związku z tym warto się do tego odpowiednio przygotować, pamiętając o tym, iż opuszczenie szpitala przez mamę z maleństwem nie ogranicza się jedynie do samej podróży, ale również do pierwszych chwil i dni noworodka w domu. Warto być przygotowanym pod każdym względem – od czystego posłanka, aż po leki na zaparcia. Jak przygotować się na powrót do domu z noworodkiem?

Jak przygotować dom dla nowego członka rodziny, jakim jest noworodek?

Przygotowanie do narodzin dziecka jest pojęciem bardzo szerokim. Szykowanie wyprawki, nauka o kolejnych etapach ciąży i rozwoju noworodka, szkoła rodzenia trwa miesiącami. Jednak w życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym do domu po raz pierwszy wkroczy się z nowym członkiem rodziny na rękach.

Po pierwsze – porządki domowe

Zakładając, iż pokój dziecięcy jest już przygotowany – zakupione zostały wszystkie niezbędne akcesoria, a łóżeczko niemowlęce jest już skręcone i pomalowane, należy się skupić na czynnościach, których nie można zrealizować wcześniej. Większość z nich będzie na głowie taty, rodziny lub najbliższych przyjaciół. Po pierwsze, przed powrotem maluszka ze szpitala należy dokładnie posprzątać mieszkanie. Najważniejsze, aby odświeżyć je tak, jak średnio odbywa się to raz w tygodniu. Wyczyszczenie łazienki z dużym naciskiem na ubikację, odkurzenie całego mieszkania ze starciem kurzy z mebli, uprzątnięcie kuchni i zmycie podług to podstawa. Gdy wystarczy czasu i siły, warto również odświeżyć mniej dostępne zakamarki, takie jak rolety, klosze lamp czy górne części mebli i drzwi.

Porządek w mieszkaniu na czas powrotu maluszka ma ogromne znaczenie z kilku względów. Odporność noworodka jest znikoma i dopiero zaczyna się budować, również słaba świeżo upieczona mama bardziej narażona jest na infekcje. Inną sprawą jest fakt, iż przez pierwsze dni rodzice nie mają czasu ani siły na większe porządki, w związku z czym warto zrobić je na zapas. Nie mniej ważne jest samopoczucie mamy, która widząc porządek w mieszkaniu, będzie wdzięczna za każdy szczegół i odetchnie z ulgą.

Lek na zaparcia, butelki dla niemowląt – wyprawka dla noworodka to nie tylko ubranka

Poza ubrankami rzeczy, które mogą się okazać niezbędne po przyjściu do domu mamy z noworodkiem, są takie akcesoria jak:

  • Apteczka dla niemowlaka – dzieci zazwyczaj chorują w nieodpowiednich momentach, a ich złego samopoczucia nie można zlekceważyć, warto więc mieć pod ręką apteczkę, wyposażoną w naturalne leki przeznaczone dla niemowląt, jak np. na zaparcia, czy Katarek.
  • Buteleczki dla niemowląt- zazwyczaj przez pierwsze 6 miesięcy przyda się jedynie jako miejsce do przechowywania odciągniętego mleka matki.
  • Chusta lub miękkie nosidło;
  • Gryzaki dla ząbkujących dzieci;
  • Elektryczna niania;
  • Podgrzewacze do butelek
  • Sterylizatory do butelek,
  • Przewijak;
Previous ArticleNext Article
iw.pl zobacz wiecej stitutionfair.org