Zdrowie i Uroda

Ząbkowanie- wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat

Ząbkowanie jest procesem, który czeka każdego maluszka. Nie można przed nim uciec, jednak możliwe jest zminimalizowanie jego niepożądanych objawów. Co warto o nim wiedzieć? Jak pomóc dziecku w przejściu tego ciężkiego okresu? Czy lek na gorączkę dla maluszka jest czymś koniecznym?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie jest kolejnym, przełomowym czasem w życiu każdego maluszka. Nie pojawia się automatycznie oraz towarzyszy przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Mleczaki, których jest w sumie dwadzieścia, pojawiają się przeważnie po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy. Ząbkowanie kończy się między drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Nie jest możliwe podanie dokładnego okresu, ponieważ w znacznym stopniu zależy to od genów.

Zęby mleczne formują się już w 6 tygodniu życia płodowego. Nie są jeszcze widoczne, jednak stopniowo pokrywa je twarde szkliwo. Noworodek ma już wykształcone, choć niewidoczne wszystkie zęby. Korzeń wykształca się w chwili, w której odpowiednia warstwa pokryje całą koronę. To właśnie Korzeń odpowiada za wypychanie ząbków z dziąseł, przebijając je. Czasem zdarzają się przypadki, iż niemowlaki rodzą się z jednym ząbkiem. Jest to bardzo dynamiczny proces. Warto pamiętać, iż zęby, które się chwieją i zakończone są ostrymi krawędziami, należy usunąć. Stanowią potencjalne zagrożenie dla dziecka.

Jakie są objawy ząbkowania?

Do najczęstszych sygnałów świadczących o ząbkowaniu zaliczane jest obfite ślinienie. Zdecydowana większość dzieci wkłada także do buzi swoje piąstki, paluszki lub dostępne w zasięgu ręki przedmioty. To właśnie w tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się w okolicy dziecka. W trakcie ząbkowania dziecko swędzą dziąsła, a poprzez gryzienie – łagodzi to uczucie.

Lek na gorączkę, gryzaki –a więc jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Wyrzynanie ząbków nie należy do przyjemnych zjawisk. Objawia się tym, że dziąsła maluszka bolą i swędzą. Zazwyczaj dzieci w takiej sytuacji ślinią się i wkładają rączki do buzi. Rozsądnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalistyczne gryzaki – najlepsze będą gumowe z drobnymi wypustkami wypełnione wodą. Takie można schłodzić w lodówce, co pozytywnie wpłynie na ukojenie bólu i swędzenia.

Gdy dziecko wszystko wkłada do buzi, a nie ma ochoty na jedzenie, oznacza to, iż ciepły lub gorący posiłek może dodatkowo podrażnić wrażliwe dziąsła. Przy ząbkowaniu zaleca się podawać dziecku pokarmy chłodniejsze lub w temperaturze pokojowej.

U dzieci podczas ząbkowania bardzo często pojawia się podwyższona temperatura – powyżej 38,5 st. C. W takim przypadku można podać odpowiedni lek na gorączkę, jednak po ówczesnej konsultacji z lekarzem. Nie uzgodnienie tego ze specjalistą może spowodować, iż taki lek na gorączkę może wykazać działanie zupełnie inne niż pożądane.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecej Stolik pomocniczy do kanapy loft https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/rozki-niemowlece-pluszowy-baranek-muslin/