Zdrowie i Uroda

Dieta zmniejszająca cholesterol – to nie takie trudne jak myślisz

Serce bardzo często bywa określane jako pompa doskonała. Tłoczy krew do całego organizmu, dostarczając tkankom składniki odżywcze oraz tlen. Serce może bić bez odpoczynku przez sto lat, a nawet dłużej. Pod warunkiem, iż będzie stosowana zdrowa dieta. W dziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów redukujących poziom złego cholesterolu, który odpowiada za rozwój miażdżycy. Tak więc nasuwa się pytanie – jak zmniejszyć cholesterol?

Cholesterol – dlaczego jest taki niebezpieczny?

Jednym z największych wrogów serca jest zbyt duża ilość cholesterolu. Dopóki jego poziom we krwi nie przekracza 200 mg/dl nie ma powodu do zmartwień. W przypadku, gdy poziom cholesterolu przekracza tę wartość, rekomenduje się szybką zmianę stylu życia – zwłaszcza dietę.

Właściwe odżywianie gwarantuje właściwy poziom cholesterolu, jednak jedząc dużo, słodko i tłusto w organizmie powstaje „zły” cholesterol (frakcja LDL). Dobry cholesterol (HDL) zbiera i umieszcza w wątrobie niebezpieczne nadwyżki tłuszczu. Tam ulegają one rozpadowi do kwasów żółciowych. Gdy jednak nadwyżki wciąż wzrastają, a organizm nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością spożywanego tłuszczu, powstają płytki miażdżycowe, które odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, przez co utrudniają przepływ krwi. Dlatego wraz ze wzrostem frakcji cholesterolu LDL, zwiększa się ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Jak zmniejszyć cholesterol?

Zmniejszenie ilości cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji LDL jest możliwe dzięki zmianom w planie żywieniowym. A więc jak to zrobić? Jak zmniejszyć cholesterol? To bardzo proste. Wystarczy:

  • Spożywać więcej błonnika – produkty bogate w błonnik to takie produkty jak: owoce i warzywa oraz produkty zbożowe. Cechują się tym, że sycą, a przy tym nie tuczą. Błonnik rozpuszczalny w wodzie (obecny w nasionach roślin strączkowych, kaszach, cebuli, czosnku, zielu babki, szparagach) redukuje poziom cholesterolu oraz wiąże tłuszcze w przewodzie pokarmowym. W dziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć takich produktów jak: kasze, pieczywo, makarony w otoczeniu warzyw. Dieta powinna dostarczyć do organizmu w ciągu dnia około 35 g błonnika.
  • Spożywać białko pochodzenia roślinnego – produkty mięsne, które są świetnym źródłem białka zwierzęcego, niestety dostarczają również nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu cholesterolu. Warto więc część mięsa zastąpić soją, która także zawiera duże ilości witamin i błonnika. Badania pokazują także, iż soja zapowiada związki redukujące poziom cholesterolu LDL W diecie 15% kalorii powinno pochodzić z białka, którego dobrym źródłem są zarówno produkty mięsne, jak i rośliny strączkowe.
  • Ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych – są one bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które nie tylko podnoszą poziom LDL, ale również zwiększają krzepliwość krwi. Choć wszyscy powinni ograniczyć spożycie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, to osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu w surowicy krwi (>200 mg/dl) powinny to szczególnie wziąć do siebie. W przeciwieństwie do tłuszczy zwierzęcych, tłuszcze roślinne, zawierające przeważnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, obniżają poziom cholesterolu w surowicy krwi.
Previous ArticleNext Article
uh-wetsch.org Sejf do kampera przyczepy na wymiar https://beesafe.pl/porady/carpooling/