Zdrowie i Uroda

Jak dbać o delikatny układ pokarmowy niemowlęcia?

Właściwe żywienie niemowląt oraz małych dzieci ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Mleko matki jest produktem naturalnym, a zarazem bezcennym, jednak wraz ze zmieniającymi się potrzebami rozwojowymi dziecka warto zadbać o właściwe zasady żywienia już od samego początku. Jak więc dbać o delikatny układ pokarmowy niemowlęcia?

Na czym polega karmienie naturalne?

W pierwszym miesiącu życia maluszka można zauważyć najbardziej intensywny i wzmożony rozwój, gdy to wykorzystywane są rezerwy nagromadzone w życiu płodowym. Kolejno niemowlę jest coraz bardziej uzależnione od dostarczania składników odżywczych wraz z pożywieniem. Obecne zalecenia, które dotyczą karmienia niemowląt, wskazują karmienie piersią jako element bazowy ich żywienia. Pokarm matki jest bardzo korzystny w ich rozwoju. W pełni pokrywa on zapotrzebowanie wzrastającego maluszka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), karmienie piersią powinno być jedyne i kontynuowane przynajmniej do 6 miesiąca życia niemowlaka. W tym czasie nie należy dokarmiać dziecka mieszankami mleko zastępczymi czy też herbatkami. Należy wyłącznie uzupełniać witaminę D3 w dawce 400 j.m. Maluszek powinien być przystawiony do piersi tyle razy, ile tylko zechce. Najkorzystniej dla niemowlęcia jest karmienie go piersią do 12 miesiąca życia, ponieważ pokarm matki:

  • Nie obciąża przewodu pokarmowego malca;
  • Jest najbardziej dostosowany do trawienia, przyswajania, jak i metabolizowania przez ustrój dziecka;
  • Wzmacnia odporność dziecka na czynniki zewnętrzne;
  • Zapewnia malcowi komfort fizyczny oraz psychiczny, daje uczucie bezpieczeństwa oraz pogłębia więź dziecka z matką;
  • Jest wolny od zanieczyszczeń, alergenów oraz bakterii chorobotwórczych.

Karmienie dziecka mlekiem zmodyfikowanym

Niestety nie każda matka może karmić swojego maluszka piersią. Niekiedy powodem takiego stanu rzeczy są: zanik pokarmu, stan zdrowia matki, rozszczepienie podniebienia dziecka, czy też brak odruchu ssania. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest podaż mleka zmodyfikowanego przy pomocy butelki. Modyfikowane mleka bazują na mleku krowim, które przez różne zabiegi upodobnione jest, pod względem składu, do pokarmu kobiecego. Obecnie mleka modyfikowane zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz bardzo często wzbogacone są o witaminy, które wspierają prawidłowy rozwój niemowlaków. Można w nich znaleźć takie elementy jak: aminokwasy, prebiotyki i probiotyki, nienasycone kwasy tłuszczowe czy witaminę D3. Są to produkty spożywcze przeznaczone dla dzieci i niemowląt, które wytwarzane są według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, jak i oparte o Normy Europejskie.

Gdy niemowlęta karmione są mlekiem modyfikowanym, należy pamiętać o:

  • Konsultacji z pediatrą podczas wyboru właściwego mleka;
  • Wybieraniu produktów o wysokiej jakości;
  • Dbaniu o właściwą higienę przygotowywania mleka oraz wody.

W przypadku wystąpienia nieprawidłowości z wypróżnianiem maluszka zaleca się stosowanie takich preparatów jak Dicopeg junior, jednak jedynie po ówczesnej konsultacji z lekarzem.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/mandat-z-fotoradaru/ https://beesafe.pl/porady/jazda-bez-prawa-jazdy/ https://motulinka.com/kp/kokony/bawelna-velvet-kokony/