Dlaczego pijemy kawę? Przede wszystkim dlatego, że nam smakuje. Niewielu z nas jednak wie, że bogactwo nut smakowych i aromatycznych zawarte w każdej wypijanej filiżance jest efektem nie tylko gatunku, ale także warunków uprawy i zbioru. Każde ziarenko jest swoistą historią, którą stara się nam opowiedzieć.
Im wyżej, tym lepiej
Jednym z czynników mających decydujący wpływ na smak kawy jest wysokość, na jakiej znajduje się uprawa. Im wyżej, tym lepiej. W praktyce bowiem duże wysokości powodują, że wegetacja rośliny przebiega bardzo wolno, a ona sama gromadzi w tym czasie ogromne pokłady cennych wartości. Dobry sklep z kawą w swojej ofercie ma z pewnością i takie gatunki, a ich zakup gwarantuje nieporównywalne doznania smakowe.
Każdy region jest inny
Zupełnie inaczej smakuje kawa z Brazylii, niż na przykład meksykańska czy jamajska. Dzieje się tak dlatego, że ziarenko jest nie tylko bogactwem smaków i aromatów krzewu, na którym rośnie, ale także regionu, w którym jest hodowane. I tak na przykład w najbardziej popularnych kawach z Brazylii wyczuwa się posmak czekolady, w jamajskich spotkać możemy nuty owoców, a w hawajskich cynamon czy orzechy.
Czas i sposób zbierania ziaren
Stopień dojrzałości ziaren w dużej mierze przekłada się na smak kawy. Owoce niedojrzałe zapewniają nutę kwasowości, dojrzałe- słodyczy, a przejrzałe posmak fermentacji. Najbardziej wartościowe są te ziarna, które zbiera się ręcznie, zrywając je bezpośrednio z gałązek.
Delektując się każdą kolejną filiżanką kawy, pomyśl o tym, jaką historię kryją w sobie jej ziarna. Wtedy będzie ona dla Ciebie jeszcze lepszym sposobem na odprężenie.