Ciekawe

Wybieramy wentylator przemysłowy – co warto o nich wiedzieć?

Wentylatory przemysłowe tworzone są przede wszystkim z myślą o usuwaniu z pomieszczeń powietrza w którym zawieszone mogą być drobinki pyłów, szkodliwe dla zdrowia substancje. Najczęściej montowane są one w kopalniach, ale również w zakładach pracy chronione, zakładach galwanicznych, chemicznych, farmaceutycznych i wielu innych.
Wentylatory stosowane są przede wszystkim dla zwiększenia komfortu pracowników, jak i zadbania o ich zdrowie. Szczególnie w zakładach chemicznych czy farmaceutycznych podczas tworzenia różnorodnych produktów mogą wydzielać się toksyczne czy trujące gazy, pył. Zadaniem wentylatorów jest szybkie usuwanie tego rodzaju zanieczyszczeń i dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczenia.

Jaki wybrać wentylator?

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: jak wybrać wentylator przemysłowy? Producenci oferują wiele interesujących rozwiązań, w tym wentylatory przeciwwybuchowe, wentylatory dedykowane do pomieszczeń o zmiennych temperaturach (np. chłodnie). W ofercie firm tworzących wentylatory znajdują się również liczne wentylatory dedykowane do pomieszczeń takich jak kopalnie. W ich przypadku ważna jest nie tylko trwałość produktu, ale i wysokie parametry pracy. Wentylatory tworzone do kopalń muszą spełniać niezwykle wyśrubowane wymogi – wszystko za sprawą niebezpieczeństw panujących pod ziemią. Zadaniem wentylatorów kopalnianych jest skuteczne wentylowanie chodników i dostarczanie pod ziemię świeżego powietrza. W tym celu budowane są osobne szyby wentylacyjne. Praca wentylatorów pozwala również na znaczne obniżenie wysokiej temperatury panującej pod ziemią – przez co podnoszony jest komfort pracy górników.
W przypadku wentylatorów kopalnianych niezwykle ważne jest również to, aby były one zabezpieczone przed wnikaniem i działaniem pyłu – którego pod ziemią nie brakuje. Pył może uszkodzić mechanizm wentylatora, utrudniać jego prawidłową pracę. W tym celu wielu producentów oferuje wentylatory o wzmocnionej konstrukcji.

Previous ArticleNext Article