Zdrowie i Uroda

Rodzaje tabletek do ssania na ból gardła

Zazwyczaj ból gardła leczony jest w ten sam sposób – przy użyciu aptecznych środków dostępnych bez recepty. Najczęściej kupowane są tabletki do ssania na gardło, występujące w kilku swoich odmianach, posiadające odmienne składy i kierowane do innej grupy chorych. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając je dla siebie?

Do kogo kierowany jest produkt?

Na opakowaniach większości produktów farmaceutycznych zaznaczone jest, jakie osoby mogą z niego korzystać. Dzieciom proponuje się środki o mniej agresywnym działaniu i delikatniejszym smaku oraz zapachu.
W aptekach znaleźć też można tabletki dla dorosłych, młodzieży, seniorów lub osób w konkretnym przedziale wiekowym. Czasami dzieli się je również ze względu na preferowaną płeć ich odbiorców.

Jakiego typu jest to produkt?

Tabletki do ssania na gardło mogą należeć do aż pięciu grup odmiennych produktów farmaceutycznych. Największą z nich stanowią leki bez recepty, które każdy ma prawo zakupić, nawet jeśli nie przepisze mu ich lekarz.
Równie dużą grupę tworzą suplementy diety, mające przy okazji dostarczyć organizmowi cennych substancji odżywczych, witamin bądź minerałów, które świetnie uzupełniają codzienny jadłospis. Istnieją też tabletki do ssania zaliczane do wyrobów medycznych, leków homeopatycznych, a nawet żywności.

Jakie są jego właściwości?

Wbrew pozorom działanie tabletek do ssania na gardło nie zawsze jest takie samo. W większości przypadków leki po prostu eliminują występujący ból i łagodzą objawy choroby, przy okazji nawilżając śluzówki gardła. Sprawdzają się wyłącznie przy mniej dokuczliwych przeziębieniach.
Bardziej specjalistyczne środki farmakologiczne nie tylko wygrywają z bólem, ale też przy okazji działają np. przeciwobrzękowo bądź przeciwkaszlowo. Czasami zmniejszają stan zapalny gardła, będąc skuteczną metodą walki z anginą czy zapaleniem.

Kiedy warto zastosować takie lekarstwa?

Przeważnie po tabletki do ssania na gardło sięgają ludzie uskarżający się na bóle w obrębie dróg oddechowych. Nieraz przy tej dolegliwości dokucza im także kaszel, katar, czyli typowe objawy jesiennego bądź wiosennego przeziębienia.
Jeżeli tabletki mają jednak bardziej specjalistyczny skład, zdołają pokonać też o wiele poważniejsze i groźniejsze choroby. Zredukują objawy anginy, pozwolą normalnie funkcjonować osobom zmagającym się z alergiami czy usuną pleśniawki. Zawsze należy je dopasowywać do stanu własnego zdrowia i swoich problemów.
Artykuł powstał we współpracy z Gardimax

Previous ArticleNext Article