Ciekawe

Do czego służą obróbki blacharskie?

Montowanie pokrycia dachowego z blachy składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to montowanie blachy trapezowej, a drugi to uzupełnianie szczelin obróbkami blacharskimi. Niewątpliwie, drugi etap nie jest ani trochę mniej ważny od tego pierwszego.

Kiedy i po co montuje się obróbki blacharskie?

Jak się okazuje, właściwie zawsze kiedy korzysta się z blachy trapezowej potrzebne są obróbki. Czasem potrzebna jest ich większa ilość, a czasem mniejsza, jednak zawsze są niezbędne. To jak wiele będzie ich potrzebnych zależy przede wszystkim od budowy dachu, ale również od profesjonalizmu ułożenia blachy trapezowej. Im bardziej fachowo się ją ułoży, tym mniej obróbek blacharskich jest potrzebnych.
Jeśli chodzi o miejsca, w których obróbka jest niezbędna to na każdym dachu jest ich wiele. Przede wszystkim, jeśli chodzi o dachy w budynkach mieszkalnych to zwykle posiadają one kominy. Naokoło komina przeważnie po ułożeniu blachy trapezowej pozostaje wiele niepokrytej przestrzeni. Właśnie tam trzeba ułożyć równo przycięte obróbki blacharskie. Niezbędne jest to również w okolicach kosza jak i na okapie.

Montaż obróbek

Montaż blach jest stosunkowo łatwy, a mimo to nie zawsze amatorzy dają sobie z nim radę. Jeśli zaś chodzi o montaż obróbek blacharskich jest on o wiele trudniejszy. Nie chodzi nawet o samo umieszczenie obróbek na dachu, ale raczej o ich przygotowanie, które wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również posiada odpowiednich narzędzi i maszyn.
Przycinanie obróbek to zajęcie wymagające niebagatelnej precyzji. Wydaje się, ze nabiera się ją przede wszystkim poprzez doświadczenie. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, że bez odpowiedniej maszyny do przycinania nie jest możliwe stworzenie obróbek blacharskich o idealnych kształtach. Maszyny takie zwykle budowlańcy przywożą ze sobą na plac. Można również dokonać obróbki w warsztacie, jednak wtedy nie jest możliwe dokonywanie na bieżąco żadnych poprawek.

Jak uniknąć przeciekania?

Obróbki blacharskie montowane są przede wszystkim ze względów praktycznych. Pomagają one w uszczelnieniu dachu. Jednak nie pełnią tej funkcji dobrze, jeśli ich jakość jest niska.
Dobre obróbki są tworzone z najwyższej jakości stali. Jaka to najwyższej jakości stal? Jest to materiał, który wytrzymuje wszelkie uderzenia i inne próby zniszczenia mechanicznego. Ponadto jest to materiał, który nawet w najbardziej wilgotnym otoczeniu nie rdzewieje.
Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Previous ArticleNext Article