Współcześnie próchnica nazywana jest chorobą cywilizacyjną – szacuje się, że co drugi mieszkaniec ziemi ma przynajmniej jeden ubytek próchniczy w jamie ustnej. Próchnica stanowi spore zagrożenie nie tylko dla naszych zębów, ale i całego organizmu. Co należy wiedzieć o tej chorobie i jak skutecznie z nią walczyć?
Próchnicą nazywamy zmiany w obrębie szkliwa, które z czasem atakują również głębsze partie zębów. Aby próchnica mogła się rozwinąć, konieczne jest zaistnienie 4 warunków: czasu, obecności cukrów, płytki nazębnej oraz braku dostatecznej higieny jamy ustnej. Próchnica jest wynikiem żerowania bakterii na płytce nazębnej – żywią się one cukrem, a efektem ich przemiany materii jest silny kwas, który rozpuszcza szkliwo. Nieleczona próchnica nacieka do wnętrza zęba, powodując ból i dalsze zniszczenia. Ząb, którego większa część została zaatakowana próchnicą, nadaje się zazwyczaj wyłącznie do usunięcia.
Jak leczona jest próchnica?
Próchnicę rozpoznajemy po ciemniejszych zmianach, najczęściej koloru brązowego, brunatnego lub czarnego. Próchnicę leczy się u stomatologa – do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia do borowania. Podczas szybkiego obracania się głowicy urządzenia możliwe jest ścieranie próchnicy z powierzchni zęba. Im próchnica znajduje się głębiej, tym dłuższy i mniej przyjemny jest sam zabieg. Im mniejsze i wcześniej zauważone zmiany, tym mniej bolesny jest sam zabieg.
Szkliwo z którego została usunięta próchnica, zabezpieczane jest plombą – współcześnie jest to materiał światło utwardzany w kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zębów.
Aby zapobiec powstawaniu próchnicy, konieczne jest stosowanie past z fluorem, regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust.
Szukasz sprawdzonego specjalisty, który zadba o Twoje uzębienie? Sprawdź: dentysta w Katowicach.