Dom i Wnętrze

Prefabrykaty z betonu – poznaj ich zalety

Elementy prefabrykowane z betonu zyskują coraz większą popularność na polskich budowach. Nic w tym dziwnego, skoro mają one tak wiele atutów. Dziś, wiele inwestycji budowlanych nie byłoby bez nich w ogóle możliwych. Zwłaszcza, że prefabrykaty z betonu mają ściśle określone właściwości o których poniżej.

Po pierwsze – wytrzymałość

Prefabrykaty z betonu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na przeciążenia. Przyczyny tego zjawiska są co najmniej dwie. Pierwsza z nich (najważniejsza) to zastosowane w nich zbrojenie. Elementy prefabrykowane praktycznie zawsze oparte są na metalowym zbrojeniu, które nawet w przypadku spękania betonu, utrzymuje całość w nienagannym porządku. Oczywiście dzięki temu, właściwości wytrzymałościowe betonu są w pełni zachowane.

Druga kwestia to sposób produkcji elementów prefabrykowanych. Są one wytwarzane na miejscu, w ściśle zaprojektowanych formach. Konstrukcje te posiadają określone właściwości, uzyskiwane tylko i wyłącznie dzięki temu, że buduje się je w taki a nie inny sposób. Zresztą cóż tu dużo mówić – technologia wytwarzania prefabrykatów z betonu jest najczęściej firmową tajemnicą, której nie ujawnia się na zewnątrz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykaty z betonu – Fabud WKB

Po drugie – rozbudowane kształty

Konstrukcje prefabrykowane charakteryzują się dużym stopniem złożoności. Powodem takiego obrotu spraw jest między innymi wymieniona wyżej technologia produkcji. Prefabrykaty można produkować w dowolnie przygotowanych formach, których zestawienie ze sobą i zalanie nie jest dużym problemem dla firmy o sporym zapleczu technicznym.

To właśnie dzięki tym rozbudowanym i złożonym konstrukcjom, budowle wykonane z betonowych bloków mogą być tak piękne i monumentalne. Jakakolwiek inna metoda produkcji, mogłaby w takiej sytuacji doprowadzić do stopniowej degradacji elementów nośnych, co w krótkim czasie doprowadziłoby do zniszczenia budowli.

Po trzecie – różne właściwości betony

Betonowe prefabrykaty mają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Jest nią złożoność właściwości konkretnych betonowych rozwiązań. Dużo do powiedzenia ma tu sama struktura betonu, materiały, z których wykonany został dany blok a także ewentualne domieszki innych tworzyw.

Właściwości te nie zależą jednak wyłącznie od samego składu betonu. Już wiele lat temu udało się udowodnić, że inne właściwości będzie miał blok betonowy z rdzeniem tradycyjnym a inne blok z rdzeniem np. kablowym. Doskonałym przykładem są tu też rozwiązania wstępnie naprężane, które znacznie łatwiej redukują niebezpieczny wpływ przeciążeń na istotę prefabrykatu.

Previous ArticleNext Article
ogrzewacze tarasowe stoły na taras rozkładane promienniki do ogrodu