Zdrowie i Uroda

Nie tylko e-recepta. Jakie funkcje powinno posiadać oprogramowanie medyczne?

Już od sierpnia 2017 roku będziemy mogli otrzymać receptę na maila i sprawdzić w Internecie terminy swoich najbliższych zabiegów czy wizyt u lekarza. W ramach projektu P1, który stanowi jeden z etapów informatyzacji w służbie zdrowia, ma powstać m.in. specjalny portal internetowy oraz internetowe konto pacjenta. Dzięki temu cała dokumentacja medyczna będzie funkcjonować w wersji elektronicznej. Dla przychodni i gabinetów lekarskich oznacza to konieczność zakupu odpowiedniego oprogramowania medycznego, które będzie zawierało funkcje pozwalające na usprawnienie pracy danej placówki.

Elektroniczna recepta

E-recepta to podstawowa funkcja programów dla przychodni. Jej wprowadzenie ma zminimalizować problemy związane z nieczytelnością recept oraz ich fałszowaniem, zwiększy się także kontrola nad lekami refundowanymi. Recepta w wersji elektronicznej zostanie wpisana przez lekarza do systemu, a pacjent otrzyma kilkucyfrowy kod, który wraz z PESELEM poda w aptece, aby wykupić leki. Elektroniczne wypisywanie recept ma też stanowić ułatwienie dla lekarzy – specjalistyczne programy zawierają często wbudowaną bazę leków, z której można szybko zaczerpnąć podpowiedzi, oraz funkcję wznawiania wcześniejszych recept na podstawie historii choroby.

Szybka komunikacja z laboratorium

Innym modułem oprogramowania medycznego, na który warto zwrócić uwagę, jest komunikacja z laboratoriami. Dzięki temu lekarz będzie mógł zlecić odpowiednie badania przez internet i tą samą drogą otrzymać wyniki, które od razu zostaną zapisane na elektronicznej karcie pacjenta.

Innowacyjna lista pacjentów

Efektywne działanie przychodni to przede wszystkim sprawna obsługa pacjentów. Specjalne kalendarze i harmonogramy wizyt powiązane z eWUŚ, elektroniczne tablice, na których aktualizowane są informacje dotyczące liczby oczekujących i przyjmowanych pacjentów, automatyczne wpisywanie i wykreślanie pacjentów z listy oraz obliczanie kolejki – wszystko to ma przyspieszyć formalną stronę wizyt i skrócić czas oczekiwania.

Formularze i raporty

Oprócz przyjmowania pacjentów, lekarz ma zazwyczaj do wypełnienia mnóstwo dokumentów – dlatego w oprogramowaniu nie może zabraknąć niezbędnych formularzy. Oprócz standardowych druków, takich jak recepty, skierowania czy zaświadczenia, niektóre programy posiadają także funkcję tworzenia własnych formularzy, które można elastycznie modyfikować. Program powinien umożliwiać również szybkie generowanie raportów dotyczących wizyt, rozliczeń czy sprawozdań na potrzeby Ministerstwa Zdrowia lub Urzędu Statystycznego.

Licencja czy abonament?

Oprogramowanie dla przychodni można wykupić na zasadzie licencji. Jednak coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym przez producentów oprogramowania (nie tylko medycznego) jest abonament. Taka forma zakupu oprogramowania jest dostępna np. na http://www.mediporta.pl/cennik/. Cena miesięcznego abonamentu zależy od wielkości i typu placówki (prywatny gabinet lub sieć przychodni), a co za tym idzie – od dostępnych funkcji, które w pełni odpowiedzą na potrzeby konkretnej instytucji.

Previous ArticleNext Article