Dom i Wnętrze

Kilka słów o ościeżnicy

bungalow-20544_1280Zanim przejdziemy do tego jak powinna wyglądać ościeżnica do dobrych drzwi należy się zapoznać z tym co mówi na ten temat prawo budowlane. Stanowi ono ,iż drzwi wewnętrzne powinny mieć minimum 90 cm szerokości (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury  z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2002 r., nr 75, poz. 690, Rozdział 3, § 62.1). Rozmiary mniejsze są produkowane w wyniku tego, iż aż do połowy lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku standardowo montowano skrzydła, co oznaczało otwory drzwiowe o szerokości sześćdziesiąt, siedemdziesiąt lub osiemdziesiąt centymetrów.

Montaż należy rozpocząć od dokładnych pomiarów otworu gdzie zamontowana ma zostać ościeżnica. Do sprawdzenia są takie parametry jak szerokość i grubość ścian, a przede wszystkim przekątne (czy ich długość jest identyczna). Standardem jest dopasowanie ościeżnic do wewnętrznych ścian o grubości dziewięciu i pół centymetra. Nawet jeśli w pomieszczeniu gdzie chcemy montować ościeżnice znajdują się inne wymiary nie powinno nas to martwić – producenci oferują ich kilka rozmiarów, a także ościeżnice regulowane.
Jednak należy przy tym pamiętać o montażu – ościeżnice stałe montuje się w stropie jeszcze przed rozpoczęciem prac wykańczających całe pomieszczenie, a regulowaną dopiero gdy zakończy się wszystkie inne czynności.
Fachowcy są zdania, iż ościeżnice powinno się wymienić wraz z drzwiami, co oznacza obowiązek wstawiania jej za każdym razem gdy zmieniamy drzwi. Niestety często jest to związane z uciążliwym kuciem ścian lub podłóg, co szczególnie doskwiera jeśli jest to ościeżnica starego typu zamontowana bezpośrednio w wylewce cementowej. Powoduje to, iż drzwi winno się wymieniać tylko w trakcie dużych remontów w istotny sposób zmieniających wnętrze. W takiej sytuacji można tez rozważyć zamówienie skrzydeł drzwiowych pasujących do starej ościeżnicy jednak jest to obwarowane ryzykiem słabego efektu wizualnego całej konstrukcji.
Ościeżnica wstawiona w ścianę jest stabilizowana drewnianymi klinami. Na jej mocowanie do ściany jest kilka sposobów – pianka poliuretanowa bądź pewniejsze od niej kołki. Szczeliny są wypełniane montażowa pianką przeznaczoną do zastosowań stolarskich. Jeśli jest jej za dużo to przy wysychaniu może rozepchać i zniekształcać ościeżnicę, co powoduje niedobry efekt wizualny. Jednak, jeśli robi się to dokładnie nie wystąpi on w ogóle.

Previous ArticleNext Article