Ciekawe

Gdzie można zamontować wieszak rowerowy?

Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na utrzymanie prawidłowej wagi ciała, wyrzeźbienie sylwetki i poprawienie odporności organizmu oraz kondycji fizycznej. Nic dziwnego, że poruszanie się na dwóch kółkach jest popularne zarówno wśród młodych, jak i nieco starszych osób. Od lat pojawia się jednak problem z miejscem do przechowywania roweru.

Problem mieszkańców miast?

Największe problemy z przechowywaniem rowerów mają mieszkańcy miast. Na wsiach, osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, najczęściej przechowują swoje dwa kółka w pomieszczeniach gospodarczych lub garażach, natomiast niewielkie piwnice w blokach i ciasne komórki lokatorskie często nie dają takiej możliwości. Z tego powodu mieszkańcy miast przechowują swoje jednoślady głównie na balkonach i w mieszkaniach, a czasem także na klatkach schodowych, choć ostatnie rozwiązanie często jest zabronione, ze względu na przepisy ochrony przeciwpożarowej.

Balkon

Pozostawienie roweru na balkonie jest dobrym wyborem jedynie, gdy balkon jest zabudowany przynajmniej z dwóch stron. W przeciwnym przypadku pojazd będzie stale narażony na kontakt ze szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, co w znacznym stopniu przyspieszy niszczenie osprzętu i rdzewienie ramy. Co prawda, istnieje możliwość przykrycia roweru specjalnym pokrowcem lub plandeką, jednak te nie zabezpieczają pojazdu w pełni.
Jeżeli balkon jest w pełni zamknięty, dzięki szklanej zabudowie lub posiada co najmniej dwie ściany boczne, chroniące przed zacinającym deszczem i wiatrem, można umieścić na nim swoje dwa kółka. Aby pojazd zajmował mniej miejsca, warto zamontować wieszak na rowery. Najlepszym rozwiązaniem na balkonie są wieszaki na rowery w formie haków, służące do zaczepiania jednośladów za przednie koło.

Mieszkanie

Wieszak na rowery w mieszkaniu można montować w dowolnie wybranym pomieszczaniu. Dwa kółka bez przeszkód można przechowywać w pokoju, kuchni, salonie czy też korytarzu. W mieszkaniach sprawdzają się różne typy wieszaków na rowery. Modele w formie haków do wieszania pojazdu pionowo wykorzystuje się głownie w niewielkich pokojach, w których znajduje się wąska wolna przestrzeń. Mocowania pionowe często stosuje się też we wnękach w kuchniach.
Jeżeli wieszaki na rowery montuje się w salonie lub korytarzu, najczęściej wybiera się modele poziome z szyną służącą do ustawiania obu kół pojazdu. Dzięki takiemu rozwiązaniu rower w salonie stanowi ciekawy element aranżacji wnętrza, wskazujący na pasję i styl życia właściciela mieszkania. W przypadku korytarzy rower w pozycji pionowej pozwala zachować możliwie największą wolną przestrzeń, ułatwiającą przebieranie się lub poruszanie pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w mieszkaniu.
Jeśli mieszkanie jest bardzo wysokie, istnieje również możliwość zawieszenia roweru pod sufitem. Jest to rozwiązanie, które można stosować w dowolnym pomieszczeniu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p

Previous ArticleNext Article