Ciekawe

Pomocnicze akcesoria do nurkowania

Czasy kiedy to nurkowie, zabierali pod wodę jedynie butlę i różnorodne automaty oddechowe bardzo dawno minęły. W dzisiejszych czasach ilość dodatkowego sprzętu pomocniczego może spowodować prawdziwy zawrót głowy, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z niniejszym artykułem, gdzie dokładnie opisano najpopularniejsze i najbardziej przydatne akcesoria do nurkowania.

Żyleta i ostry nóż

Każdy nurek powinien mieć pod wodą żyletę i bardzo ostry nóż. Akcesoria te są bardzo przydatne i w wielu sytuacjach mogą uratować nawet życie. Żyleta to nic innego jak specjalna kamizelka docieplająca, która zakładana jest zawsze bezpośrednio na ciało. Żyletka wykonana jest zazwyczaj z neoprenu i jak wcześniej zostało wspomniane jej głównym zadaniem jest ocieplenie naszego ciała. Żyletka powinna być zawsze tak dobrana, aby nie dopuszczała do ciała nurka wody.
Nóż nurkowy jest elementem, który każdy profesjonalny płetwonurek powinien posiadać podczas nurkowania. Oczywiście nie służy on do obrony przed niebezpiecznymi rybami, ale do wycinania się z sieci oraz lin. Osoby początkujące powinny odbyć kilka treningów z posługiwania się nożem pod wodą, ponieważ być może umiejętność ta, w niedalekiej przyszłości może uratować nam życie. Zamiast noża nurkowanie bardzo często korzystają z specjalnych sekatorów. Akcesoria te wykorzystywane są głównie przez nurków jaskiniowych.

Kompas i termometr

Jeżeli chodzi o pomocnicze akcesoria do nurkowania, to niesłychanie przydatny może okazać się również kompas i termometr. Kompas to oczywiście specjalny przyrząd, który wykorzystywany jest przeważnie do wyznaczania kierunków geograficznych. Orientacja pod wodą, jak łatwo się domyśleć jest bardzo utrudniona, dlatego też kompas może być niesłychanie przydatny, zwłaszcza jak pływa się w toni wodnej.
Termometr z kolei pozwala nam bardzo dokładnie określić temperaturę wody, albo powietrza. Oczywiście pomiar temperatury podczas nurkowania nie jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ temperatura w zbiornikach w naszej strefie klimatycznej jest przeważnie znana. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru elektroniczne i analogowe termometry.

Boje dekompresyjne

Podczas nurkowania bardzo przydatne mogą okazać się również boje dekompresyjne, które obecnie wykorzystywane są głównie do oznaczania pozycji nurka na powierzchni, czy też do zacumowania łodzi. Boje posiadają różne kształty i kolory. Przy dużych falach płetwonurkowie mogą być trudni do rozpoznania, dlatego też czerwone boje mogą okazać się bardzo przydatne.
Artykuł powstał we współpracy z Divezone

Previous ArticleNext Article