Dom i Wnętrze

Dźwigary betonowe sprężone – rodzaje i zastosowanie

Współczesne budowy opierają się w dużej mierze na bardzo trwałych konstrukcjach wykonywanych z pomieszania betonu i stali. Aby skrócić czas budowy do absolutnego minimum często stosuje się betonowe prefabrykaty, które wytwarza się poza miejscem budowy, a montuje na miejscu. Wśród prefabrykatów stosowanych bardzo często stosuje się różnego rodzaju dźwigary, zaś wśród nich coraz popularniejsze stają się dźwigary betonowe sprężone.

Do czego stosuje się dźwigary betonowe sprężone?

Zadaniem dźwigarów, co wynika z nazwy, jest dźwiganie ciężaru budynku. Są więc one bardzo często używane do konstruowania dachów lub stropów.

Zastosowanie dźwigarów betonowych sprężonych jest bardzo szerokie. Służą np. do wznoszenia różnego rodzaju budynków magazynowych, produkcyjnych i innego przeznaczenia. Są produktami o dużej użyteczności. Stal stosowana jako materiał sprężający powoduje, że są bardzo wytrzymałe i niezwykle trwałe.

Rodzaje betonowych dźwigarów sprężonych

Niezwykła trwałość konstrukcji wykonywanej z połączenia betonu i stali sprawia, że dźwigary w taki sposób sporządzone mogą być rozmaite i ich wybór jest bardzo bogaty.

W ofercie rynkowej pojawiają się dźwigary dwu oraz jednospadowe, o różnym przekroju – kwadratowym, dwuteowym, prostokątnym. Długość dźwigara może dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów, zaś ich wysokość sięga kilku metrów. Jeżeli natomiast chodzi o ich wagę to niejednokrotnie wynosi ona kilkadziesiąt ton.

Dźwigary betonowe sprężone wykonywane na zamówienie

W związku z tym, że wybór dźwigarów betonowych sprężonych na rynku jest spory przedsiębiorstwa prześcigają się w różnorodnych ofertach, tak by sprzedać je szybciej i atrakcyjniej. Często więc firmy produkujące dźwigary decydują się w dźwigarach wykonywanych na konkretny wymiar.

Wymiar dźwigarów zależny jest od klienta, który zna projekt budynku oraz jego techniczne wymagania, związane z jego poszczególnymi elementami. Producent jest więc w stanie wykonać dźwigary idealne na wymiar. Do tego dodawane są okucia konkretnych marek i inne dodatkowe elementy. Spora część przedsiębiorstw zajmujących się dźwigarami oferuje również ich montaż oraz inne usługi, które wiążą się z ich użytkowaniem i bezpiecznym z nich korzystaniem.

Dzięki stosowaniu dźwigarów betonowych sprężonych budowy wykonywane są w sposób sprawniejszy i szybszy. To bardzo nowoczesne rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywane na polskich budowach.

Tekst powstał we współpracy: dźwigary betonowe sprężone – Fabud

Previous ArticleNext Article