Ciekawe

Zawartość węgla a podatność stali na obróbki

Nie każdy wie, że stal nie jest materiałem jednorodnym. Jest to stop metaliczny o zróżnicowanym składzie. Oczywiście, zawsze jego głównymi składnikami są żelazo i węgiel, jednak występują w różnych ilościach. Warto zauważyć, że to skład stali decyduje o jej podatności na obróbkę tokarską.

Niska zawartość węgla

Wydaje się, że określanie stali mianem stopu żelaza z węglem jest nieco mylące. Rzecz w tym, że ilość węgla w stali jest tak naprawdę minimalna. Jest to bowiem zawsze mniej niż 2% całości składników. Jeśli bowiem węgla jest więcej niż 2% to stop nie jest już stalą. W takim przypadku jest to już zupełnie inny stop metalowy, a mianowicie żeliwo.
Zawartość węgla w stali sięga maksymalnie 2 %, jednak zwykle jest to zdecydowanie mniej. Warto zauważyć, że obróbka tokarska najprostsza do wykonania jest w przypadku stali, która posiada bardzo mało węgla. Uważa się, iż optymalnie jest jeśli jest to 0,25 całości składników. Wykonanie obróbki tokarskiej w przypadku stali zawierającej więcej węgla jest już trudnym zadaniem.

Wysoka zawartość węgla

Stal, która zawiera dużą ilość węgla posiada pewne specyficzne właściwości. Przede wszystkim, w przypadku tego stopu obróbka blacharska jest czasem całkowicie niemożliwa. Dotyczy to przede wszystkim tej stali, w której węgla jest więcej niż 0,8%. Pozornie wydawać by się mogło, że jest to niewiele w porównaniu do ponad 99% żelaza, jakie zawiera siew stali. Okazuje się jednak, że taka zawartość węgla w stali jest już całkiem duża i znacząco modyfikuje jej właściwości.
Stal o dużej zawartości węgla jest przede wszystkim bardzo twarda. Jest to z jednej strony jej zaleta, gdyż dzięki temu jest ona bardzo mocna. Z drugiej strony jest to jednak jej wada, gdyż właśnie ze względu na tę twardość skuteczna obróbka tokarska nie jest możliwa w przypadku takiej stali.

Perlit odpowiedzialny za brak plastyczności

Jak się okazuje, bezpośrednio odpowiedzialny za problemy z przetwarzaniem stali jest składnik węgla jakim jest perlit. Przede wszystkim, perlit ma taką właściwość, że bardzo lepi się do narzędzi, za pomocą których wykonuje się obróbkę tokarską. Ponadto, w wyniku jego obróbki powstaje wiele wiór.
Jest kwestią oczywistą, że im więcej węgla w stali tym więcej również perlitu. Dlatego właśnie wysoka zawartość węgla prowadzi do poważnych problemów z obróbką tokarską jak iw zasadzie z jakąkolwiek inną modyfikacją konstrukcji stalowych.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/rodzaje-paliwa-na-stacji/ https://motulinka.com/kp/otulacze-do-fotelika-samochodowego-dla-dzieci-na-lato-i-zime/otulacze-muslinowe-do-fotelika-samochodowego-muslinowe/ https://huddled.com.pl/hoker-industrialny-z-oparciem-komfort-i-styl-w-jednym/