Technologia

Urządzenia i maszyny automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa jest dziedziną inżynierii zajmującą się rozwojem automatów i robotów przemysłowych, których celem jest zautomatyzowanie procesów produkcyjnych i technologicznych. Obecnie jest to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin inżynierii. Jakie maszyny i urządzenia można wyróżnić mówiąc o automatyce przemysłowej?

Maszyny i urządzenia automatyki przemysłowej

Mówiąc o automatyce przemysłowej należy przede wszystkim zacząć od wszelkich maszynach i urządzeniach, których celem jest realizowanie produkcji i wszelkich procesów przemysłowych, bez lub znikomym udziałem operatora. Tego typu urządzenia mogą zapewnić krótszy czas cyklu oraz ograniczają możliwość powstania błędu ludzkiego, szczególnie gdy wykorzystane zostaną technologie Poka-Yoke.
Należy również wspomnieć o wszelkich urządzeniach kontrolno-pomiarowych, za pomocą których można monitorować i kontrolować obecny proces produkcyjny. Są to różnego rodzaju czujniki, przetworniki, mierniki czy kamery, których zadanie jest również identyfikowanie części dobrych od wadliwych.
Automatyka przemysłowa nie może istnieć bez urządzeń sterujących. Do tego typu urządzeń można zaliczyć sterowniki PLC, wszelkie komputery przemysłowe oraz panele operatorów. Ponadto, stosowane jest oprogramowanie sterujące oraz służące do wizualizacji procesów. Do tego typu urządzeń można zaliczyć panele HMI czy DCS.
Wszelkie maszyny oraz urządzenia są podłączone do komputerów. Należy również pamiętać o odpowiedniej sieci komputerowej. Do tego celu są stosowane systemy sieci przemysłowych, różnego rodzaju sieci radiowo-modemowe oraz sieci technologii GPRS.

Zastosowanie rozwiązań automatycznych

Wdrożenie automatów przemysłowych do swojej firmy łączy się z dużymi kosztami. Często cena jednej maszyny to kilkanaście tysięcy euro, a w przypadku nietrafionych inwestycji mogą one zwracać się bardzo długo, o ile w ogóle dojdzie do zwrotu inwestycji. Zastosowanie automatyki przemysłowej na pewno pomoże przyspieszyć proces, należy jednak pamiętać o samej zastosowanej technologii. Należy pierw przeprowadzić analizę czy przyspieszenie procesu nie wpłynie na wytwarzany produkt.
Zastosowanie rozwiązań automatyki przemysłowej niesie ze sobą wiele plusów. Mnogość urządzeń automatycznych daje bardzo duże możliwości konfiguracji procesu. W ten sposób można usprawnić swój proces, który od tej pory będzie zdolny do produkcji większej ilości sztuk. Należy jednak pamiętać, że pewnych przeszkód technologicznych nie da się przeskoczyć (np. uplastycznianie granulatu w przypadku przetwórstwa tworzyw sztucznych), dlatego przed wdrożeniem pewnych rozwiązań należy przeprowadzić analizę, czy ma to sens.

Previous ArticleNext Article