Ciekawe

Zdrowe zakupy – gdzie najlepiej je robić?

Każdego roku spożycie zdrowego jedzenia przez Polaków wzrasta, a trend ten utrzymuje się już od wielu lat. Produkty bio można obecnie znaleźć na targach, na półkach dużych marketów, ale też w małych, lokalnych sklepikach. Gdzie zatem robić zdrowe zakupy, aby zapewnić sobie wysoką jakość za możliwie niską cenę?

Eko sklepy

Produkcja i dystrybucja zdrowej żywności to wyjątkowo dynamicznie rozwijające się sektory rynku produktów spożywczych. Ale jeszcze 15 lat temu jej amatorzy korzystali głównie z asortymentu eko sklepów. To one dostarczały Polakom produktów bio czy rzadko używanych w polskiej kuchni przypraw i dodatków. Producent zdrowej żywności, który chciał trafić ze swoją ofertą do konsumentów, najlepiej wychodził na współpracy z takimi miejscami.

Eko sklepy wciąż mają się dobrze i nie narzekają na brak klientów. Warto do nich zaglądać choćby ze względu na to, że ich właściciele to często prawdziwi pasjonaci. Są na ogół bardzo otwarci na sugestie poszerzenia asortymentu, a kwestie ochrony środowiska czy praw zwierząt nie są im obce. Co więcej, jeśli ich pozycja na lokalnym rynku jest stabilna, producent zdrowej żywności może być skłonny do negocjacji z nimi niższych cen hurtowych. Na tym skorzystają klienci eko sklepów.

Eko targi

Obecne niemal w każdym dużym mieście bazary, gdzie lokalni producenci zdrowej żywności oraz produktów bio sprzedają ją bezpośrednio to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wizyta na targu ma szansę znacznie poszerzyć horyzonty kulinarne miłośników eko jedzenia.

Stragany uginają się tam od dziesiątek mało popularnych owoców, warzyw i grzybów, których próżno szukać w innych miejscach. Jednak by zrobić satysfakcjonujące zakupy na eko targu, konieczne jest zarezerwowanie sobie czasu konkretnego dnia, kiedy targ się odbywa, i to najczęściej w godzinach przedpołudniowych. Wadą targu może okazać się także nieprzewidywalność w zakresie asortymentu.

Sklepy i markety tradycyjne

Wszystkie duże sieci marketów zdecydowały się na wprowadzenie działów z eko jedzeniem. Szybko dołączyło do nich wiele mniejszych, a także sklepy franczyzowe i niezależne, małe sklepiki spożywcze. Hipermarkety oferują dodatkowo możliwość zakupu eko produktów pod markami własnymi, co często przekłada się na ich niższą cenę oraz szerszy wybór.

Szeroka dostępność zdrowego jedzenia to na pewno pozytywne zjawisko, przy zakupach w sklepach tradycyjnych nie warto jednak dać się ponieść emocjom. Mimo to w pośpiechu łatwo czasem zapomnieć, że olej kokosowy czy dziki ryż, które są na promocji tylko do jutra, niekoniecznie okażą się tańsze od ich odpowiedników z innych miejsc.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitapol

Previous ArticleNext Article