Ciekawe

Zawód: notariusz

Marzy nam się praca przy dokumentach z dbałością o każdy szczegôł, a wizja studiów prawniczych jest dla nas najciekawsza? To znak, że kancelaria notarialna jest stworzona wprost dla nas.

Notariusz – kim jest i czym się zajmuje?

Notariusz to jeden z zawodów zaufania publicznego. Właśnie dlatego stanowisko to nie może zostać objęte przez byle kogo. Praca ta wymaga dużego skupienia, a każda drobna pomyłka może mieć w przyszłości fatalne konsekwencje prawne nie tylko dla notariusza, lecz również dla obu stron, które sporządzały u notariusza dokument.
Jeśli niedawno odziedziczyliśmy testament, to właśnie notariusz przygotuje dla nas potrzebny dokument, jakim jest akt darowizny. Każdą z takich czynności notariusz musi notować w specjalnej księdze. Kancelaria notarialna to wciąż miejsce pełne niejasności dla wielu osób, które nie są pewne, jakie dokładnie sprawy mogą w kancelarii załatwić.

Podstawowe obowiązki notariusza

Udając się do notariusza możemy liczyć przede wszystkim na spisanie aktów poświadczających dziedziczenie, aktów notarialnych, doręczenie oświadczeń czy także sporządzenie wypisów i wyciągów dokumentów. To właśnie w takich celach powinniśmy udać się do kancelarii notarialnej, chyba że jest to konieczne ze strony prawnej, a nie naszej woli.
Praca ta chatakteryzuje się wysokim stopniem indywidualności ze strony notariusza. Osoba ta pracuje na własny rachunek i jest odpowiedzialna za błędy, które ewentualnie może popełnić. Warto więc przemyśleć, czy aby na pewno nadajemy się na takie stanowisko i nie przejdzie ono naszych oczekiwań.

Jak zostać notariuszem?

Wiele osób zastanawia się, jak zostać notariuszem. Do wykonywania tego zawodu potrzeba na sam początek studiów prawniczych. Wbrew pozorom zawodu tego nie można zdobyć żadną inną drogą. Tylko studia otwierają nam drogę do kancelarii – jest to długa i żmudna praca, która z pewnością nie jest stworzona dla każdego.
Następnie początkujący notariusz musi odbyć staż w jednej z kancelarii. Jest on obowiązkowy i bez niego nie przejdziemy do ostatniego etapu zdobywania tego zawodu, jakim jest staż na stanowisku asesora. Po jego zakończeniu można już starać się o nominację i rozpocząć swą pracę na stanowisku notariusza. Jak więc eidać, droga do jego zdobycia jesy niezwykle trudna jak i długa, jak każda ścieżka prawnicza.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

Previous ArticleNext Article
Solidny metalowy taboret stołek https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-holowanie-samochodu/ https://motulinka.com/kp/przescieradla/