Motoryzacja

Wymiana oleju Zabrze: nie czekaj ze zmianą, bo zniszczysz silnik

Jeśli decydujemy się na kupno samochodu musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wiąże się to nie tylko z przyjemnością z jazdy, ale również z obowiązkami. Nie tylko finansowymi, ale również zajmującymi czas. Jednym z ważniejszych jest opieka nad tym, aby auto było zawsze sprawne, chodzi przecież o bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów.

Koszty samochodu to nie tylko OC i paliwo

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że koszty związane z samochodem to nie tylko jego cena, a później ubezpieczenie i paliwo, które do niego lejemy. To również wyposażenie, które musimy mieć aktualne, jak apteczka czy gaśnica czy coroczne przeglądy, które w przypadku samochodów z silnikiem benzynowym i diesel wynosi 99 zł. Jednym z najczęstszych wydatków jest również serwis, przede wszystkim w grę wchodzi tu wymiana oleju Zabrze, filtrów czy części eksploatacyjnych, jak na przykład klocki hamulcowe. Takie prace powinniśmy wykonywać cyklicznie, ponieważ ich zaniedbanie może mieć bardzo złe skutki.

Sprawdzaj stan płynów oraz światła w aucie

Generalnie zaleca się, żeby przed każdym rozpoczęciem jazdy sprawdzić stan wszystkich płynów oraz światła w samochodzie. Robienie tego codziennie byłoby przesadą, jednak co pewien czas warto to sprawdzić. Tym bardziej, że brak działającego światła może skutkować dla nas mandatem, a brak oleju silnikowego – zatartym silnikiem i jego pełnym remontem. Jak widać lepiej co jakiś czas sprawdzać dokładnie stan naszego samochodu, niż zmagać się później z przykrymi konsekwencjami. Tym bardziej, że wymiana oleju Zabrze czy żarówki wcale nie wiąże się z dużymi kosztami, ale właśnie z poświęceniem odrobiny czasu i energii.

Umawiaj się na przegląd nie tylko u diagnosty

Raz do roku musimy jechać na przegląd do autoryzowanej stacji diagnostycznej, za który płacimy 99 zł i który zostaje wpisany do naszych dokumentów samochodu. Bez ważnego przeglądu nie możemy jeździć samochodem, bo dostaniemy mandat i zostanie zabrany nam dowód rejestracyjny. Oprócz tego warto jednak, na przykład zawsze przed zimą, pokazać się ze swoim samochodem u swojego mechanika, aby fachowym okiem sprawdził czy wszystko w porządku. Jeżeli cokolwiek zacznie się dziać niedobrego będziemy mogli zareagować lub zaplanować prace w przyszłości, a na diagnostyce na pewno nic nie wyjdzie i będziemy mogli spokojnie pojechać na nią nawet ostatniego dnia.

Previous ArticleNext Article