Ciekawe

Wybieramy węgiel – jaki opał kupić?

Większość osób decyduje się na zakup opału latem, ponieważ wtedy jest on po prostu tańszy, niż w sezonie grzewczym. Oczywiście wybór węgla musi być przemyślany, szczególnie jak robimy takie zakupy pierwszy raz. Sprzedawca węgla powinien być zaufany i sprawdzony, dlatego dobrze będzie poradzić się w tej kwestii znajomych albo rodziny. Rodzaj węgla będzie zależeć od dwóch podstawowych czynników – rodzaju pieca oraz naszego budżetu.

Koks – czy to dobry wybór?

Koks jest paliwem, które uzyskuje się przez wygrzewanie węgla kamiennego. Jest to materiał wysokokaloryczny, który nie ma gazów i siarki,dlatego bardzo często jest określany jako czyste spalanie. Koks ceny jest wydajny i ma długi czas spalania, do tego nie jest drogi, także bez wątpienia warto wziąć pod uwagę taki rodzaj paliwa.Co ciekawe, koks ceny są porównywalne do cen węgla kamiennego.

Kostka

Kolejnym rodzajem paliwa, które warto rozważyć jest kostka, która jest odmianą węgla kamiennego. Jej kaloryczność to 27–29 MJ/kg. Tak samo jak koks jest to materiał niezwykle wydajny, można go stosować w różnych rodzajach pieców. Niestety w przeciwieństwie do koksu, kostka ma dość wysoką cenę, za tonę trzeba zapłacić około 900 złotych.

Orzech

Orzech zaliczany jest to węgli grubych, jego kaloryczność to 25–26 MJ/kg. Ten materiał spala się szybciej, niż kostka, gdyż ma mniejszą objętość. Za tonę orzecha trzeba zapłacić minimum 650 złotych.

Groszek

Groszek to najdrobniejszy węgiel drzewny, sprawdzi się w przypadku pieców z podajnikiem. Wiele osób decyduje się obecnie na takie rozwiązanie i nie ma się czemu dziwić. Jest bardzo wydajny, jest w stanie ogrzać, nawet bardzo duży dom, do tego wcale nie jest drogi, bo tona kosztuje około 500-600 złotych. Dobrze sprawdza się węgiel workowany cena, to wygodne rozwiązanie, które bez wątpienia warto rozważyć. Opał workowany jest łatwy w transporcie oraz co ważniejsze przechowywaniu. Dzięki temu można utrzymać kotłownię w porządku.

O czym warto pamiętać kupując węgiel?

Bez względu na to, czy decydujemy się kupić koks, groszek, kostkę, kupując opał workowany warto zapytać o zaświadczenia i certyfikaty. Nie powinno być w tym nic nadzwyczajnego, w końcu płacimy za opał dużo pieniędzy. Warto wiedzieć skąd pochodzi węgiel, który chcemy kupić – czy to materiał z polskich kopalni? Węgiel workowany cena pochodzących od różnych sprzedawców może mieć inną ceną, nie warto się sugerować wyłącznie nią, to duży błąd.

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/girlandy/ zobacz wiecej https://beesafe.pl/porady/jazda-bez-przegladu-technicznego-samochodu/