Motoryzacja

W co ubrać się wsiadając na motocykl?

MotorbikePrzed zakupem motocykla dokładnie sprawdzamy jego parametry, porównujemy ceny, zastanawiamy się nad typem, często zapominając o odzieży ochronnej. To ona często w sytuacjach niebezpiecznych jest w stanie uratować nasze życie. Dlatego niezależnie od tego czy jeździmy skuterem czy crossem – warto odpowiednio się ubrać wsiadając na motocykl.
Dobrze dobrana odzież motocyklowa może podczas wypadku zminimalizować urazy, zaoszczędzić niepotrzebnych otarć, a czasem nawet uratować życie. Ochronny strój poprawi również komfort jazdy, a także sprawi, że nie będziemy przemarznięci lub przemoczeni po kilku okrążeniach jednośladem.

Kask

To podstawowy element wyposażenia stroju motocyklisty. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, jego noszenie jest obowiązkowe w czasie jazdy. Nie tylko poprawia komfort jazdy, chroni przed deszczem i daje możliwość obserwacji drogi, ale przede wszystkim w sytuacji niebezpiecznej jest jedynym zabezpieczeniem głowy. Kupując kask karto wybrać ten, który posiada normę homologacyjną ECE 22-05, dzięki której mamy pewność, że nakrycie głowy w trakcie kolizji rzeczywiście nas ochroni. Rzeczą drugorzędną jest styl, fason czy też kolorystyka, którą możemy wybrać w dowolny sposób.

Kurtka motocyklowa

To nie tylko fajny gadżet na motor, ale również niezbędna ochrona. Krój, jak i fason można dobrać do charakteru motocykla. Najważniejsze w kurtce są zamontowane ochraniacze – łokci, barków czy całego kręgosłupa. To one nawet w sytuacji niegroźnego upadku na asfalcie oszczędzą nam otarć, zranień, jak i siniaków. Niektóre modele posiadają ochraniacze klatki piersiowej, a także zabezpieczenia nakładane na kręgosłup – tzw. „żółwie”. Komfort jazdy poprawi wodoszczelna kurtka, która została obszyta specjalną membraną, zabezpieczającą przed wchłanianiem wilgoci. Dzięki temu jazda w niesprzyjających warunkach pogodowych będzie możliwa. Warto pomyśleć o właściwym dopasowaniu kurtki, ponieważ te większe w czasie jazdy będą „trzepotały” na wietrze.

Rękawice, spodnie, buty

Podczas upadku przy nawet niewielkiej prędkości, dojeżdżając do świateł lub manewrując – motocyklowe spodnie mogą zaoszczędzić nam kilku siniaków. Ubierając jeansowe spodnie możemy mieć pewność, że przetrą się zaraz po spotkaniu z asfaltem. Odzież specjalistyczna z wytrzymałego materiału zniszczy się po kilku metrach szorowania po asfalcie, chroniąc nasz ciało. Warto wybrać te modele, które posiadają wbudowane ochraniacze na kolana, piszczele jak i biodra. Dobrze dobrane rękawice nie tylko ochronią Twoje ręce przed wyziębieniem, ale także pozwolą na komfortową podroż w każdej pogodzie. W razie kolizji zapobiegną odkształceniom dłoni. Najlepiej wybierać buty, które maksymalnie przykryją stopę, kostkę i część goleni, gdyż w razie kolizji to one są jedynym zabezpieczeniem przed zgnieceniem stopy i poważnymi obrażeniami.
Aby zgłębić temat, warto zajrzeć na odzież i buty motocyklowe.
 
 
 
 

Previous ArticleNext Article