Zdrowie i Uroda

Przystosowanie chorego dziecka do życia w codzienności

baby-22194_1280Rodzice niemowląt powinni zapoznać się z podstawowymi zasadami opieki nad chorym dzieckiem. W trosce o prawidłowy rozwój pociechy muszą oni zwracać uwagę na to, jak opiekować się niemowlakiem, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny. Czynności z tym związane, mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dzieci w kolejnych miesiącach życia. Nieprawidłowe układanie dziecka czy podtrzymywanie go w niewłaściwy sposób może prowadzić do opóźnienia jego rozwoju ruchowego. Rehabilitacja niemowląt zazwyczaj związana jest z nieprawidłowym rozwojem ruchowym oraz z wrodzonymi chorobami.

Przyczyny problemów ruchowych u niemowlaków

Wiele niemowląt doznaje kontuzji podczas porodu, mają one problemy z napięciem mięśniowym i asymetrią posturalną. Dzieci rodzą się z chorobami genetycznymi, takimi jak: zespół Downa, zespół Lowe’a itp. Ośrodki rehabilitacyjne proponują obecnie nowoczesną, przyjazną rehabilitację. Prześcigają się one także w ofercie dla rodziców dotkniętych tymi problemami. Proponuje się rehabilitację niemowląt w domu, spotkania instruktażowe, zajęcia w ośrodkach. Rodzice zachęcani są do współpracy podczas zabiegów, często pozwala to na możliwość kontynuowania rehabilitacji w domu.

Metody leczenia małych dzieci

Jedna z proponowanych metod rehabilitacji niemowląt to metoda NDT Bobath. Metoda ta ma na celu poprawę rozwoju niemowląt. W zależności od schorzenia, na które cierpi dziecko, ma ono inne odczucia ruchowo-czuciowe. Nadrzędnymi zasadami tej metody są:

  • poprawa napięcia mięśniowego,
  • zahamowanie niewłaściwych odruchów,
  • wypracowywanie ruchu jak najbardziej podobnego do prawidłowego, środkiem do odciągnięcia celu jest wyzwalanie ruchu z punktów kluczowych, jakimi są: głowa, obręcz barkowa, obręcz miednicy oraz inne,
  • nauka stosowania wyćwiczonych odruchów w życiu codziennym.

Rehabilitacja niemowląt tą metodą obydwa się poprzez ćwiczenia całego ciała. Dziecko jest dynamicznie pobudzane. Wykonywane przez terapeutę ruchy są przemyślane i łączą się z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości. Każde ćwiczenia, tak jak i tempo ich wykonywania, dobierane są indywidualnie. Cel stanowi jak najlepsze przystosowanie dziecka do życia w codzienności. Metoda ta odnosi szczególny sukces w leczeniu niemowląt i małych dzieci. Łączy w sobie psychologiczne podejście do dziecka, stopień sprawności ruchowej, występujący rodzaj zaburzeń, warunki rodzinne i środowisko, w jakim dziecko żyje. Metoda ta budzi u dzieci zaufanie i jest akceptowana przez niemowlaki, uwzględniając ich codzienne potrzeby i plan dnia.

Rozkład zajęć

Każde niemowlę odbywa sesję zabiegów według ustalonego planu, który uwzględnia jego indywidualne potrzeby. Terapeuta wspólnie z rodzicami ustala cel prowadzonej terapii. Mobilność w zawodzie terapeuty pozwala na dobranie odpowiedniego miejsca w celu przeprowadzania zabiegów, tj. w domu lub w innym otoczeniu, przyjaznym maluchowi. Zajęcia powinny rozpocząć się jak najszybciej po zdiagnozowaniu schorzenia u dziecka, a sesje rehabilitacyjne powinny odbywać się w miarę systematycznie. Przeszkoleni rodzice są w stanie samodzielnie kontynuować ćwiczenia z dziećmi w domu.
Więcej: http://www.mobilemed.pl/service/rehabilitacja-niemowlat/

Previous ArticleNext Article