Ciekawe

Spedycja morska, jej specyfika, ograniczenia i koszty

freighter-314454_1280Rozwój gospodarczy zależy obecnie głównie od tego, czy usługi, towary oraz informacje mogą liczyć na swobodny przepływ. Aby takowy mogła cechować wysoka efektywność, należy pamiętać o wyborze optymalnego środka transportu, ale też logistycznej stronie całego przedsięwzięcia. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnych firm spedycyjnych.
Transport morski, mimo wielu lat funkcjonowania tej formy przewozu, wciąż jest uznawany za jeden z najpewniejszych i najbezpieczniejszych. Jego zdecydowaną zaletą jest niemal nieograniczona ładowność. Spedycja morska pozwala przewozić zarówno wielkogabarytowe ładunki, jak i przedmioty o dużej masie oraz wymagające specjalistycznej troski (towary niebezpieczne), a także niewielkich rozmiarów ładunki w wielkich ilościach. Zaletą co za tym idzie jest ekonomiczność takiego transportu. Warto jednak zauważyć, iż spedycja morska nie dla każdego będzie rozwiązaniem odpowiednim. Czas wykonania usługi jest w jej wypadku znacznie dłuższy niż w przypadku spedycji lotniczej. Ograniczenie dotyczące warunków atmosferycznych wbrew pozorom również mogą się pojawić – przy sztormach przewóz może zostać znacznie opóźniony lub nawet zawieszony. A zatem nie tylko spedycja lotnicza czy samochodowa podlegają uwarunkowaniom klimatycznym.
Transport morski jest często wybierany przez przedsiębiorców z uwagi na najniższy jednostkowy koszt przewożonego ładunku. Korzystne taryfy podróży drogą morską oraz możliwość przewiezienia towarów o dowolnych gabarytach przekonują szczególnie tych dystrybutorów, których towary nie muszą znaleźć się w miejscu przeznaczenia w sposób ekspresowy. Transport morski pozwala dostarczyć towar na bardzo daleką odległość. Spedytor z reguły udostępnia też (na pewien okres czasu) magazyny w poszczególnych portach. Towar każdorazowo jest odpowiednio opakowywany, tak by w drodze nie doszło do żadnych uszkodzeń i generowania strat. Nawet jednak, gdyby tak się stało, ładunek jest objęty ubezpieczeniem. Spedycja to bowiem nie tylko transport, lecz i organizacja wszystkich niezbędnych towarzyszących mu czynności.

Koszty spedycji morskiej…

…można podzielić na podstawowe oraz dodatkowe sekcje. Bazą do określenia, jaka będzie cena za całość usługi, pozostaje fracht morski – a więc koszt plus wszelkie dodatki. Obejmują one standardowo: dodatek paliwowy, walutowy, a także uwzględniają specyficzne cechy (np. paliwo typu eko). Kolejnym podstawowym wydatkiem są koszty portowe – a więc dotyczące obsługi kontenera w konkretnym porcie, jego wyładunku oraz załadunku na inny środek transportu – by przewieźć towar z portu do miejsca przeznaczenia. Trzeci komponent w ramach standardowych kosztów stanowi opłata dla agencji celnej, a także opłata samego cła oraz podatku VAT. Decydując się na spedycję morską warto przygotować się również na uiszczenie dodatkowych opłat, które mogą znaleźć się na przygotowanej przez spedytora fakturze. Wiele zależy tutaj od specyfiki zlecenia oraz rodzaju ładunku. Koszty, jakie można ponieść mogą dotyczyć: dodatkowej opłaty za manipulację kontenerem (w przypadku zażądania przez służby celne rewizji naszego ładunku); uiszczenia należności za badania – weterynaryjne bądź sanepidowskie, jeśli ładunek podlega takowym wymogom; kosztów przestoju kontenera podczas oczekiwania na odprawę z portu (zwykle po kilku dniach – maksymalnie 7 należy kontener podjąć z portu – przetrzymanie to dodatkowe opłaty).
Czytaj więcej: https://www.pekaes.pl/pl/uslugi/spedycja-lotnicza-i-morska/spedycja-lotnicza.html

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/spiworki/spiworki-do-wozka-spacerowki-gondoli/gondola-fotelik/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/buciki-niemowlece/ https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/