Technologia

SMS ma już prawie 22 lata!

smsDwadzieścia dwa lata temu, w czasach gdy na ulicach królowały budki telefoniczne, a  telefony komórkowe istniały wyłącznie na filmach z USA, Neil Papworth – programista z Reading wysłał pierwszą w historii wiadomość SMS.
Trzeciego grudnia 1992 roku w Newbury w Wielkiej Brytanii, programista Neil Papworth testujący najnowszą usługę firmy Vodafone – Short Messaging Service – wysłał swojemu przyjacielowi pierwszą w historii wiadomość tekstową na telefon: „Wesołych Świąt”. Dziś, po dwudziestu latach od tamtego wydarzenia, technologia przewidziana do użytku wewnętrznego operatora stała się najpopularniejszą formą interakcji między ludźmi wypierając nie tylko rozmowy głosowe… ale i kontakt bezpośredni. W roku 2012 nadano niemal 8 bilionów wiadomości SMS, a przeciętny dorosły w wieku 18-25 wysyła ich 133 tygodniowo…
Długa droga do sukcesu
Mimo, że dziś chyba nikt nie wyobraża sobie istnienia telefonii komórkowej bez SMS, od momentu nadania pierwszej wiadomości do „upowszechnienia” technologii upłynęło aż siedem lat! Pierwszymi urządzeniami, które w pełni wspierały przesyłanie wiadomości były… pagery (głównie firmy Motorola). Na początku usługa była ograniczona wyłącznie do cyfr, stąd przekaz często miał formę ogólnie zrozumiałego zwrotu, np. 911 (pogotowie), lub 07734 (hello po odwróceniu do góry nogami). Następnym krokiem były tzw. pagery tekstowe, lecz pierwszym prawdziwie kompetentnym gadżetem okazał się dwukierunkowy pager o nazwie… BlackBerry wydany w 1999 roku. Od tamtej chwili SMS przeżywa prawdziwy rozkwit.
Sprzyjające warunki i potrzeba oszczędności
Czynnikiem, który spowodował gwałtownie rosnącą popularność wiadomości SMS były zaporowe ceny na połączenia głosowe, nie tylko w Polsce ale i całej Europie. Ponieważ sekundowe naliczanie pojawiło się kilka lat później, a koszt połączenia nierzadko przekraczał 2 złote za minutę – ludzie unikali niepotrzebnych rozmów jak ognia, notyfikując się o chęci rozmowy, lub pojawieniu się w domu za pomocą pojedynczego sygnału. Właśnie tutaj pojawiło się okno dla SMS. Choć ich koszt oscylował w granicach 79 groszy, wciąż było to co najmniej dwukrotnie taniej niż minuta połączenia – idealna forma przekazania krótkiej wiadomości.
Najbardziej popularna forma interakcji
Według badań przeprowadzonych przez firmę Acision, SMS to zdecydowanie najpopularniejsza metoda komunikacji, niezależnie od gwałtownego wzrostu popularności poczty e-mail i komunikatorów bezpośrednich, zainstalowanych w smartfonach. Co najmniej 92% użytkowników tych ostatnich wciąż woli krótkie wiadomości. Dodatkowo – większość komunikacji tego typu przypada na osoby w przedziale 18-25 lat, które wysyłają średnio 133 wiadomości tygodniowo. Mężczyźni piszą częściej od kobiet, lecz traktują usługę jako funkcjonalną formę komunikacji – także w pracy, z kolei kobiety piszą dłuższe wiadomości, omawiając problemy w związku. W takiej sytuacji ciekawostką jest to, że to właśnie mężczyźni częściej kończą związki przez SMS. Z innych statystyk, przeciętny Brytyjczyk wysyła 50 wiadomości tygodniowo… dla porównania Filipińczyk rozsyła ich aż 27 dziennie.
LOL, dat’z rlly shrt msg, czyli wpływ na język
SMS to nie tylko możliwość przekazywania informacji, ale także drastyczny wpływ na jej formę. Ponieważ usługa była ograniczona do 132 znaków – ludzie nauczyli się giętkości języka, skracając fonetycznie słowa do poziomu, który kilka lat wstecz byłby kompletnie nie zrozumiały. Dziś skróty typu LOL, ROTFL, Gr8t, bb, thx stały się takim samym elementem języka jak każde inne słowo. Na barki wiadomości tekstowych możemy też zrzucić znaczące upowszechnienie emotikonek. Wbrew pozorom, pisanie SMSów w sposób podany powyżej nie ogranicza zdolności językowych u dzieci. Najnowsze badania pokazały, że wymienianie wiadomości SMS nie tylko ma wpływ na kształtowanie ich mózgów i świadomości języka, ale jest to wpływ zdecydowanie pozytywny – poprawiający nie tylko fonologię, ale także umiejętności czytania. Koniec końców to dorośli mają problemy z przystosowaniem się do nowinek, dla młodych umysłów są one tak naturalne jakby istniały od zawsze.
Zalety i wady
SMS wtopił się w popkulturę tak bardzo, że istnieją nawet zawody sportowe w pisaniu wiadomości na czas. W księdze rekordów Guinessa jest wpis na temat napisania wiadomości „the razor-toothed piranhas of the genera Serrasaimus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality, they seldom attack a human” w czasie 37.28 sekund i tylko za pomocą kciuków. Pisanie wiadomości jest znacznie bardziej prywatne od wykonywania połączeń, co stało się z resztą przyczyną gwałtownego spopularyzowania usługi u przestępców. W odpowiedzi – policja, np. w Niemczech wysyła pół miliona „cichych SMS” rocznie (nie zawierają treści ale kod umożliwiający śledzenie użytkownika. Odbiorca nie wie o otrzymaniu takowej wiadomości).
Niestety są również wady takiego rozwiązania . Corocznie na świecie giną setki osób tylko dlatego, że piszą wiadomości podczas robienia innych rzeczy – np. prowadzenia pojazdu, lub… spacerowania nad brzegiem urwiska. Popularyzacja usługi przyczyniła się także do wzrostu ilości niechcianych wiadomości tzw. spam, oraz nowej formy dręczenia – stalkingu.
Życzymy SMS-om sto lat!

Previous ArticleNext Article