Zdrowie i Uroda

Refluks żołądkowo-przełykowy – czym jest i jak go leczyć?

Kwaśny posmak w ustach, uczucie piekącego bólu w klatce piersiowej i nieodparte wrażenie, ze zawartość żołądka cofa się do przełyku to typowe symptomy refluksu żołądkowo-przełykowego, potocznie określanego zgagą. Dolegliwości te występują szczególnie po obfitym posiłku. Skąd bierze się refluks oraz jak można przeciwdziałać jego nieprzyjemnym objawom?

Refluks żołądkowo-przełykowy – ogólna charakterystyka

Między przełykiem a żołądkiem znajduje się tzw. dolny zwieracz przełyku, który przy właściwie działającym układzie pokarmowym przeciwdziała cofaniu się treści pokarmowej. Przełykając pokarm, zwieracz się rozkurcza, aby po chwili gwałtownie się zamknąć. Gdy jest on niewydolny, kwaśny sok żołądkowy może przedostawać się do przełyku, co stanowi przyczynę piekącego bólu, potocznie zwanego zgagą. Dolegliwości związane z nieprawidłowo działającym dolnym zwieraczem przełyku określane są jako refluks żołądkowo-przełykowy, choroba refleksowa przełyku, czy po prostu refluks. Zaburzenie to może przyczynić się do powstania bolesnych nadżerek w przełyku. Szacuje się, iż nawet co dziesiąta osoba dorosła populacji krajów rozwiniętych codziennie zmaga się z objawami refluksu.

Przyczyny powstania refluksu

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się o występowania refluksu żołądka. Wśród pacjentów króluje osłabienie dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja cofaniu się treści pokarmowej z żołądka. Wpływ na takie zaburzenie ma m.in. palenie tytoniu, przyjmowanie niektórych grup leków, nadmierne spożywanie alkoholu, jak również nadmierna antykoncepcja hormonalna. Problem z refluksem może także dotyczyć osób otyłych oraz kobiet w ciąży. U tych ostatnich powodem refluksu są zmiany w wydzielaniu hormonów. Podczas ciąży organizm wytwarza m.in. progesteron, który oddziałuje na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego, w tym także dolnego zwieracza przełyku. W innych przypadkach refluks może wystąpić z powodu:

  • Przepukliny rozworu przełykowego;
  • Pewnych zaburzeń hormonalnych;
  • Niezdiagnozowanej alergii i nietolerancji pokarmowych;
  • Diety obfitującej w żywność wysoko przetworzoną, tłuste i wysokowęglowodanowe posiłki, ostre przyprawy i napoje gazowane.

Co zrobić, aby poradzić sobie z refluksem?

Refluks może być problematyczny i utrudniać codzienne funkcjonowanie. W przypadku dużej częstotliwości jego objawów zaleca się sięgnąć po ogólnodostępne leki zobojętniające sok żołądkowy, jak np. polprazol max. Takie leki zazwyczaj zawierają w swoim składzie związki wapnia, glinu, magnezu oraz kwasu algininowego, które szybko przynoszą ulgę. Nie zaleca się jednak stosować ich przewlekle. Długotrwałą podaż tych preparatów powinna być skonsultowana z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza gdy objawy narastają. Objawy refluksu można również neutralizować domowymi sposobami, takimi jak picie naparu ze świeżego imbiru czy wywaru z siemienia lnianego.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecej Metalowy stojak na ręczniki zobacz wiecej