Ciekawe

Pokój dziecięcy

Stworzenie kącika dla nowego członka rodziny jest jednym z pierwszych zadań, jakiego podejmują się rodzice, którzy dowiadują się, że ich rodzina niebawem się powiększy. Z czasem pokój ten ulega zmianom, a po pewnym czasie wręcz rewolucji. O czym należy pamiętać podczas urządzania takiego pomieszczenia?

Dla niemowlęcia – bliskość rodziców

W pokoiku dziecięcym dla nowego członka rodziny najważniejsze jest to, aby znajdował się on blisko sypialni rodziców – tak, aby mogli oni usłyszeć płacz dziecka w nocy. Najważniejsze sprzęty w tym pokoju to łóżeczko i stół do przewijania. Przyda się również źródło delikatnego, niedrażniącego światła. Pokój powinien być pomalowany na delikatne kolory – w tej roli bardzo dobrze sprawdzają się pastele.

Starsze dziecko – miejsce na zabawki

Kilkulatek przy każdej możliwej okazji dostaje od rodziców i innych członków rodziny zabawki. Dlatego po pewnym czasie pokój dziecięcy może przypominać sklep zabawkowy.
Ważnym elementem wyposażenia pokoju kilkulatka jest zatem miejsce na zabawki. Mogą być to kolorowe pudła, półki – w zależności od tego, co będzie wygodniejsze. Ważne, aby do tego miejsca miał dostęp maluch – już od najmłodszych lat powinniśmy wdrażać proste nawyki, na przykład sprzątanie po skończonej zabawie.

Meble szkolne – idealne dla ucznia

Kiedy dziecko idzie do szkoły, pokój znacznie zmienia charakter. Na tapetę wchodzą meble szkolne. Każdemu uczniowi powinniśmy zapewnić dobre miejsce do nauki. Przyda się zatem wygodne krzesło i biurko.
W pokoju siedmiolatka nie umieścimy oczywiście samych mebli szkolnych. To jednak dobra okazja, aby wprowadzić również półkę z książkami. Warto zrewidować także stan zabawek oraz pozbyć się tych, z których dziecko zwyczajnie wyrosło, już się nimi nie bawi albo uległy one zniszczeniu, uszkodzeniu.

Totalna rewolucja – pokój nastolatka

Niemalże każdy słodki pokój dziecięcy ulega transformacji w okresie dojrzewania dziecka. Nastolatek chce wyrazić swoją niezależność na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest własny pomysł na urządzenie pokoju.
Zazwyczaj zmienia się kolor ścian – delikatne pastele nie pasują już do zbuntowanej duszy. Na ścianach pojawiają się również plakaty. Odpowiednim miejscem dla wszystkich maskotek i innych zabawek okazuje się strych. Natomiast honorowe miejsce zajmuje komputer i wieża stereo. Dziewczyny często wstawiają także do swoich pokoi toaletki – to czas, kiedy zaczynają interesować się makijażem, poprawianiem swojego wyglądu.
Podczas urządzania pokoju dziecięcego warto zatem przede wszystkim wziąć pod uwagę, że wystrój, który starannie wybierzemy nie będzie gościł w nim wiecznie. Na pewno pomieszczenie to przejdzie bardzo wiele zmian, a czasem i rewolucji. Przygotujmy je więc tak, aby te rewolucje były możliwe. Nie inwestujmy ogromnych kwot w sprzęty do pokoju. Z czasem to dziecko będzie miało coraz więcej do powiedzenia w kwestii jak ma wyglądać jego pokój. Dajmy więc decydować mu, najpierw o drobnych sprawach, a następnie o ważniejszych elementach wystroju.
Nowoczesne wyposażenie placowek oświaty znajdziesz na https://masteredukacja.pl/2400-krzesla-szkolne.

Previous ArticleNext Article