Ciekawe

Po co są uprawnienia g3?

Gaz jest powszechnie obecny w naszym życiu. Dzięki niemu większość nas gotuje, ogrzewa mieszkania, a przemysł znajduje dla niego szereg innych jeszcze zastosowań. Jak na ironię chociaż wielu ludzi posiada na przykład uprawnienia elektryczne G1 lub energetyczne G2, mało kto posiada uprawnienia G3 gazowe.

Co to są uprawnienia gazowe?

Uprawnienia G3 zwane również potocznie uprawnieniami gazowymi, dedykowane są dla osób, które zajmują się eksploatacją, instalacją i dozorem sieci paliw gazowych oraz urządzeń na paliwa gazowe. Tych jest bez liku zarówno w przemyśle, jak i życiu codziennym. Dla przykładu jeśli wymieniamy lub instalujemy od podstaw kocioł gazowy, który służy do ogrzewania, montaż musi przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia gazowe. Przeglądem również musi zająć się osoba posiadająca wyżej wymienione uprawnienia. Analogiczna sytuacja ma miejsce, kiedy dokonujemy wymiany starej instalacji gazowej na nową. Podobna sytuacja jest w przemyśle, z tą różnicą, że w zakładach przemysłowych gaz wykorzystywany jest zdecydowanie w większym zakresie i bardzo często, jest to gaz inny niż ziemny.

Co mogą dać szkolenia dla gazowników?

Szkolenia dla gazowników dają kursantom (oczywiście po pozytywnie zdanym egzaminie) bardzo wiele uprawnień. Ogólnie można zdobyć uprawnienia w dwóch zakresach:
– eksploatacji,
– dozoru.
Oczywiście można ubiegać się o posiadanie uprawnień, w obydwu zakresach. Jeśli już je zdobędziemy, możemy zająć się instalatorstwem, serwisem i dozorem:
– generatorów gazu,
– urządzeń do przetwarzania i uzdatniania paliw lotnych,
– urządzeniami magazynującymi,
– sieci gazowych rozdzielczych o ciśnieniu gazu do 0,5 MPa,
– sieci gazowych przesyłowych o ciśnieniu większym od 0,5 MPa,
– urządzeń i sieci gazowych o ciśnieniu do 0,5 MPa,
– instalacji i urządzeń o ciśnieniu większym niż 0,5 MPa,
– przemysłowych odbiorników gazu o mocy większej niż 50 kW,
– turbin gazowych.
Powyższe zestawienie pokazuje, że szkolenia dla gazowników nadają całkiem szerokie uprawnienia. Jest to kuszące zarówno dla osób prywatnych oraz firm. Osoby prywatne posiadając uprawnienia 3G mają dużą szansę na znalezienie ciekawej posady lub założenie własnej działalności. Firmy dzięki szkoleniu na uprawnienia gazowe swoich pracowników, mogą dużo oszczędzić na pracy zewnętrznych serwisantów.

Previous ArticleNext Article