Ciekawe

Pierwszy skok ze spadochronem: ile to kosztuje, czy warto zrobić kurs?

Koszty są bardzo różnorodne i zależą od tego, czy skaczemy samodzielnie, czy z instruktorem. Ważne jest także to, w jakiej firmie wykupujemy usługę skoku oraz z jakiej wysokości skaczemy. Najtańsze są skoki spadochronowe odbywane z instruktorem doczepionym do pleców, czyli skoki w tandemie – wówczas zapłacimy już tylko 400 do 600 zł. Nieco taniej będzie, gdy skoczymy z wysokości 3000 m, a nieco drożej, gdy skoczymy z wysokości 4000 m (różnica w cenie może wynosić ok. 600 zł). Warto też wiedzieć, że samodzielne skakanie będzie już dużo droższe – tutaj potrzebne jest odbycie kursu. Kurs spadochronowy kosztuje około 5 tyś zł. Odbywamy go raz na zawsze.

Jak wygląda kurs spadochronowy?

Kurs spadochronowy składa się z kilku etapów: pierwszy to teoretyczny, podczas którego należy bacznie uważać, bo nierzadko zdarza się, że przyswojone wtedy informacje pozwalają lepiej zachować się w niebezpiecznej sytuacji w trakcie lotu. Druga część to oczywiście ćwiczenia na placu, gdzie skoczkowie są poddawani rozmaitym stymulacjom. Następnie odbywają się pierwsze skoki. Na początku, spadochron otwiera się skoczkowi sam, a następnie już, w miarę nabywania doświadczenia, będzie to robił samodzielnie.
Wato szukać takiego kursu spadochronowego, który umożliwi nam skakanie bez żadnych ograniczeń nie tylko w macierzystym klubie, ale także poza granicami naszego kraju – w przyszłości na pewno okaże się to przydatne!
Przed rozpoczęciem kursu należy przeprowadzić badania lekarskie, które stwierdzą, że odbywanie skoków nie będzie zagrażało naszemu zdrowiu – za takie badania musimy zapłacić dodatkowo.

Jakie warunki fizyczne musi spełniać skoczek?

Aby skoczyć ze spadochronem, niekonieczna jest bardzo dobra kondycja psychofizyczna. Ilość tkanki mięśniowej i zdolność do koordynowania ciałem mogą pozostać na przeciętnym poziomie. Przeciwwskazaniem do odbywania skoków jest jednak nadmierna waga ciała – osoby z dużą nadwagą są przestrzegane przed tym, że może być im w trakcie skoku ze spadochronem po prostu trudniej.
Skoki ze spadochronem mogą odbywać wszystkie osoby, które mają więcej niż 10 lat. Jeśli jesteśmy osobami niepełnoletnimi, do odbycia skoku potrzebna jest zgoda naszych rodziców.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Previous ArticleNext Article