Choć pedicure może przywodzić na myśl głównie procedury upiększające, to warto pamiętać, iż zabiegi tego typu mają także wymiar zdrowotny. Każdorazowo celem jest poprawa kondycji skóry oraz paznokci – a co za tym idzie stanu stóp oraz ogólniej – komfortu codziennego życia. Pedicure leczniczy sprowadza się głównie do specjalistycznej i kompleksowej, ale też zupełnie bezbolesnej usługi. Procedurę otwiera zawsze swoista diagnostyka – sprawdza się bardzo skrupulatnie kondycję skóry, paznokci, ewentualne zmiany etc. Następnie konieczna jest dezynfekcja stóp. Dalszym krokiem jest skrócenie paznokci, przy czym szczególna uwaga zwracana jest na to, by wał paznokciowy został oczyszczony ze skórek (niewielu ma świadomość, że mogą one stanowić ognisko stanów zapalnych bądź podrażniać paznokieć, a więc budzić dyskomfort – nie tylko estetyczny). Następny element zdrowotnego pedicure to usunięcie zrogowaciałego naskórka – ale też odcisków oraz modzeli, mogących nie tylko przeszkadzać, ale i dawać się we znaki bólem.
Warto zaznaczyć, że pedicure wykonywany leczniczo to procedura, podczas której bezwzględnie istotne jest bezpieczeństwo pacjenta. Zatem na sterylność wykorzystywanych sprzętów, jak i miejsca zabiegu dba się podwójnie. Wykonuje się go w gabinetach podologicznych, ale i w salonach medycyny estetycznej czy kosmetycznych. Warto wybrać jednak miejsce, które oferuje podwyższony standard usługi. Pedicure leczniczy jest polecany przede wszystkim osobom, które podejrzewają, że w obrębie ich stóp zdążyły się już rozwinąć pewne patologiczne zmiany, ale i pacjentów będących obciążonymi genetycznie. Zabieg może stanowić również element profilaktyki, a wykwalifikowani pracownicy nie tylko udzielają doraźnej pomocy, lecz także radzą, jak przedłużyć efekt w warunkach domowych i jak dbać o stopy na co dzień (unikając praktyk szkodliwych dla skóry czy paznokci). Zabieg warto powtarzać regularnie – szczególnie, jeśli nie tylko wygląd, ale i kondycja naszych stóp pozostawiają wiele do życzenia. Dbanie o stopy ma oczywiście także wymiar estetyczny. Odpowiednia pielęgnacja zaczyna się w domu. Warto stosować różnego rodzaju kąpiele zmiękczające naskórek – zawsze w z wodą w temperaturze pokojowej – przy czym stopy trzeba bardzo dokładnie osuszać (by uniknąć ryzyka grzybicy). Ścieranie zrogowaciałego naskórka oraz obcinanie paznokci i usuwanie skórek wykonujemy czystymi, a nawet zdezynfekowanymi akcesoriami. Ważne, by były one użytkowane tylko przez nas – tarki do stóp czy pumeksu nie pożyczamy (podobnie jak szczotki do zębów).
Kolejny krok stanowi stosowanie odpowiednich kosmetyków. Mogą one – w zależności od naszych potrzeb – zmniejszać wydzielanie potu, nawilżać skórę, zapobiegać pękaniu pięt etc. Na co dzień bardzo ważne jest, by nosić obuwie oraz skarpety z dobrych gatunkowo materiałów. Skóra stóp musi przecież oddychać – dlatego tkaniny powinny przepuszczać powietrze. Poza samodzielnymi staraniami o zdrowie i wygląd stóp możemy też skorzystać z usług salonu specjalizującego się w pedicure. Upiększające kąpiele, przycinanie paznokci i nadawanie im nowego kształtu, pielęgnacja skóry – są możliwe do wykonania na wiele sposobów. Zwieńczeniem całego zabiegu często jest nałożenie koloru na płytkę. Bardzo dużą popularnością cieszą się m.in. pedicure francuski – nadający stopom elegancki wygląd czy pedicure hybrydowy – gwarantujący długotrwałe utrzymanie się emalii. Każdorazowo warto jednak pamiętać, że jedynie zdrowe stopy mogą być piękne. Żadna emalia nie zakryje niepokojących zmian.
Zdrowie i Uroda
Pedicure – zabieg zdrowotny i kosmetyczny
Previous ArticlePochłaniacze wilgoci w przemyśle farmaceutycznym