Ciekawe

Paragon – co należy o nim wiedzieć?

kasy fiskalne Opole
Paragon jest podstawowym dokumentem dokonania zakupu przedmiotu lub usługi. Na paragonie znajdują się dane dotyczące właściciela sklepu, informacje o cenie produktu oraz naliczeniu podatku VAT.
Co istotne: w Polsce paragon powinien być wydawany za każdym razem, bez konieczności upominania się o niego. Wydanie paragonu jest obowiązkiem sprzedającego – jest to dowód zakupu, podstawa do wnoszenia reklamacji, jak również dowód na to, że od transakcji został odprowadzony podatek od towarów i usług, zwany w skrócie VAT.

Kasy fiskalne – obowiązek sprzedawcy

Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem znacznej większości usługodawców i sprzedawców na polskim rynku. Ich kupna można dokonać w wielu sklepach oferujących kasy fiskalne, ale również programy wspomagające fiskalizację oraz prowadzenie przedsiębiorstw. Kasy fiskalne można w prosty sposób podzielić na małe (zwane mobilnymi), średnie oraz kasy fiskalne systemowe. W przypadku małych kas fiskalnych posiadają one tylko kilka podstawowych funkcji, ale także możliwość wprowadzenia do pamięci kasy kilkudziesięciu stałych pozycji. Konkretne pozycje można wprowadzić na rachunek poprzez stosowanie skrótów liczbowych. Niewielkie kasy fiskalne mogą być stosowane w przypadku przewoźników autobusowych. Ich rozmiary pozwalają na umieszczenie ich na desce rozdzielczej przed kierowcą i łatwą obsługę. Mobilne kasy fiskalne sprawdzają się także na festynach czy jarmarkach – tam również sprzedający muszą wydać paragon. Rozmiary takiej kasy pozwalają na jej swobodne przenoszenie.
Średnie kasy fiskalne przeznaczone są do działania stacjonarnego, w jednym miejscu. Najczęściej spotykamy je w sklepach. Kasy systemowe dedykowane są dużym punktom sprzedaży, również tym, w których istnieje możliwość płacenia w obcych walutach. Zazwyczaj tego rodzaju kasy dają możliwość przewalutowania.

Obsługa kasy fiskalnej

Obsługiwać kasę fiskalną powinien każdy pracownik danego punktu usługowego. W przypadku nowych pracowników konieczne jest ich przeszkolenie. Pierwszym krokiem jest zaznajomienie z przepisami oraz budową kasy. Kiedy mowa o małym punkcie usługowym kasy najczęściej posiadają zaprogramowane najczęściej kupowane produkty – to znaczne ułatwienie dla kasjera.
Szukasz kasy spełniającej Twoje indywidualne oczekiwania i potrzeby? Zapraszamy do skorzystania z oferty – kasy fiskalne Opole.

Previous ArticleNext Article