Dom i Wnętrze

Palmy – kompendium wiedzy

 

Jesteś szczęśliwym posiadaczem palmy? Musisz poznać kilka tajników uprawy tej wspaniałej rośliny! Pielęgnacja palmy doniczkowej nie jest prosta. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, zdobądź interesującą wiedzę i ciesz się swoją ulubioną, rajską rośliną przez długie lata.

Jak dbać o palmę doniczkową?

Poznaj odmianę

Aby właściwie dbać o palmę należy poznać jej preferencje. Najprościej zrobić to poprzez czytanie o posiadanej w domu odmianie. Niektóre palmy potrzebują do życia dużo słońca, inne preferują zacienione miejsca.

Dobra ziemia to podstawa

W zwykłej ziemi palma będzie rosła powoli. Każda roślina potrzebuje do życia składników mineralnych, które pobiera z ziemi. Im lepszy grunt zapewnimy, tym wzrost będzie szybszy. Ziemia dla palm, to taka, która posiada neutralne pH i dobrze trzyma wilgoć. Przesadzając palmę warto zadbać też by w doniczce ułożyć warstwę drenażu, który ochroni korzenie przed gniciem w sytuacji przelania. .

Podlewaj, a nie przelewaj

Harmonogram podlewania należy dostosować do preferencji rośliny i pory roku. Im niższa temperatura otoczenia, tym rzadziej powinno się nawadniać. Latem ziemia schnie szybciej. Niekiedy konieczne jest podlewanie nawet co 3 dni. Wiele zależy jednak od posiadanej odmiany, rozmiaru donicy i ilości oraz jakości ziemi. Obserwacja zachowania rośliny pozwoli na dopasowanie do niej grafiku.

Lato na świeżym powietrzu

Mając do dyspozycji balkon, taras bądź ogród warto z niego skorzystać. Świeże powietrze dobrze wpływa na jakość życia każdej rośliny. W ciepłych miesiącach można ze spokojem wystawić palmy na zewnątrz. By zapobiec poparzeniom słonecznym i wysychaniu liści, należy stopniowo oswajać palmę z promieniami słońca.

Zadbaj o nawilżenie powietrza

Wiele palm uwielbia tropikalne, wilgotne powietrze. Aby im go dostarczyć można użyć nawilżacza powietrza, ustawiając go na +/- 50%. Jeśli zaś nie ma się do takiego urządzenia dostępu, dobrą metodą będzie delikatny prysznic lub wystawienie rośliny na deszcz. Konieczne jest zabezpieczenie wówczas doniczki, by ziemia nie zmieniła się w błoto.

Tropikalny wystrój = dobry nastrój

Palmy nadają przestrzeni, w której przebywają tropikalnego charakteru. Ich widok inspiruje i relaksuje. Klimat wakacyjnego krajobrazu – to jest to! Po ciężkim dniu w pracy fajnie jest usiąść w cieniu palmy, poczytać tam książkę, napić się herbaty i zwyczajnie odetchnąć. Dom to dla każdego z nas oaza spokoju, miejsce na wyciszenie. A gdzie najlepiej się wyciszyć i naładować akumulatory na resztę tygodnia? Oczywiście pod palmą!

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/co-mozna-miec-w-bagazu-podrecznym/ poken.pl zobacz wiecej