Motoryzacja

Oleje samochodowe najnowszej generacji

Oleje samochodowe najnowszej generacjiŻyjemy w społeczeństwie, którego prawidłowe funkcjonowanie jest w dużym stopniu zależne od najnowszych technologii. Naszą codzienność zdominowała pełna automatyzacja, ale też mobilność. Trudno wyobrazić sobie przemieszczanie się  bez środków transportu. Samochód dla wielu stanowi swoisty „drugi dom”. Dlatego też dbanie o jego „kondycję” jest ważne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i ogólnego komfortu życia. Współczesne mechanizmy wymagają większej uwagi i regularnej konserwacji – minęły już czasy, kiedy można było użytkować jakikolwiek olej, wymieniając go „od przypadku do przypadku”. Nowoczesne technologie są co prawda bardziej niezawodne, ale tylko wtedy, gdy odpowiedni się o nie zadba.

Olej – „drobny” szczegół, wielka różnica

W samochodzie olej silnikowy stanowi jedną z najczęściej wymienianych rzeczy. Sam proces wymiany nie należy do skomplikowanych i nawet początkujący miłośnik motoryzacji może sobie z nim poradzić bez problemu. Większy dylemat może za to stanowić wybór odpowiedniego oleju. Poza podstawowym podziałem na oleje: mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne, kierowca stoi jeszcze przed wyborem producenta. Oleje mineralne są pochodną rafinacji ropy naftowej. Nie mają zbyt wysokiej spójności cząsteczkowej a ich stopień czystości pozostawia sporo do życzenia. Oleje mineralne pod wpływem wysokiej temperatury mogą tracić swoje właściwości, przez co nie chronią silnika w sposób optymalny i trzeba je często wymieniać. Są jednak tanie i dlatego wielu kierowców wybiera właśnie tego rodzaju produkty. Zamiast jednak oszczędzaj na pielęgnacji, lepiej zainwestować w oleje syntetyczne. Pozwalają one nie tylko na dłuższą eksploatację pojazdu przed kolejną wymianą oleju, ale też lepiej chronią silnik. Można powiedzieć, że użytkowanie takiego oleju jest bardziej ekonomiczne – w perspektywie czasu. Oleje półsyntetyczne stanowią natomiast rozwiązanie pośrednie – składają się w około 70 procentach z oleju mineralnego oraz 30 – z oleju syntetycznego. Już taka ilość sprawia, że olej posiada całkiem niezłą wydajność i optymalne parametry dla dobrej pracy silnika.

Szeroki wybór asortymentu

Warto zauważyć, że obecnie niemal każdy olej jest produktem wielosezonowym, co oznacza, że jego lepkość posiada podwójne parametry – sprawdzające się zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach. Tego komfortu nie posiadali kierowcy jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Konieczna była zmiana oleju co najmniej dwa razy w roku, by dostosować jego typ do panującej aury. Współcześnie kierowcy mogą dopasować olej  do warunków, ale i do indywidualnego stylu jazdy. Firma Castrol w swojej ofercie posiada m.in. takie linie produktów najnowszej generacji jak: oleje syntetyczne Edge, oleje Magnatec oraz oleje GTX.
Produkty Edge cechuje najwyższa wytrzymałość z możliwych, pozwalająca zapewnić maksymalne osiągi – również w ramach sportowego stylu jazdy. Film olejowy jest zarazem elastyczny, jak i bardzo trwały, dlatego też w sposób optymalny chroni silnik (nawet w sytuacjach ekstremalnych). Z kolei oleje z linii Magnatec wzbogacono o unikalną technologię inteligentnych molekuł. Dzięki temu rozwiązaniu olej ściśle przylega do metalowych części silnika, zmniejszając jego zużycie podczas jazdy (a szczególnie podczas momentu rozruchu oraz nagrzewania, które mogą szczególnie wpływać na tempo zużycia silnika). Oleje z serii GTX są natomiast wyjątkowe ze względu na swoją formułę chroniącą przed gromadzeniem się osadów. Tego rodzaju produkty są dedykowane przede wszystkim pojazdom o większym przebiegu, jednak linia GTX to również oleje dla aut nowszych, a nawet wyposażonych w LPG.

Previous ArticleNext Article