Dom i Wnętrze

Gazony, palisady i inne rozwiązania architektoniczne – pomoc w porządkowaniu przestrzeni ogrodowej

Gazony, palisady i inne rozwiązania architektoniczneW czasach, kiedy przeciętny pracownik musi być dostępny przez większą część doby, a także przygotowany do częstego podróżowania, bardzo istotne jest posiadanie własnego miejsca – prywatnej przestrzeni przeznaczonej na relaks, czas dla siebie, dla rodziny i przyjaciół. Własny dom oraz otaczający go ogród – nawet niewielki – to marzenie, które realizuje coraz więcej osób. Oczywiście taka musi być odpowiednio zagospodarowana, w wymiarze użytkowym, ale też estetycznym. Zarówno plac przed domem, podjazd dla samochodu, czy ogród (nawet niewielki) mają stanowić dopełnienie naszego domu. By taki efekt był możliwy do uzyskania, warto posłużyć się nie tylko własną wyobraźnią, ale i gotowymi elementami architektury przestrzennej oraz dobrej jakości prefabrykatami.
Zarówno duża, jak i niewielka przestrzeń wymagają uporządkowania. Na etapie wykonywania projektu warto zadbać o taką przejrzystość – w przyszłości pozwoli to bowiem na uniknięcie czasochłonnych prac porządkowych, konserwacji etc. W ogrodzie niesforną roślinność można zdyscyplinować i bez pomocy szeregu specjalistów ds. projektowania i dbania o ogrody. Wystarczy nieco wysiłku i wybór odpowiednich prefabrykatów, takich jak gazony czy palisady. Warto nadmienić, iż na rynku dostępne są różne warianty tego typu produktów, różniące się rozmiarami, kształtami czy kolorami. Dzięki estetycznemu wykonaniu palisady czy gazony mają nie tylko funkcję użytkową, ale i ozdobną. Wzbogacają przestrzeń ogrodową, pozwalają na wydzielenie konkretnych stref (do wypoczynku, do rekreacji, dla dzieci etc.).
Palisady na ogół mają kształt walca, są wykonane z wysokiej jakości betonu i pozwalają na tworzenie dowolnych kompozycji. Ciekawą propozycję stanowi obrzeże z kilkunastu położonych blisko siebie palisad. Mogą one też zostać ułożone we wzory, a także oplecione roślinnością. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, choć oczywiście warto pamiętać o praktycznych wskazówkach – dotyczących montażu i konserwacji tego typu elementów. Obecność gazonów (większych lub mniejszych) w ogrodzie bardziej rzuca się w oczy. Przy ich pomocy można wyróżnić konkretne rodzaje roślinności ,tworzyć kompozycje architektoniczne, kaskady, układać wymyślne wzory, albo po prostu zaakcentować granice ogrodu. Gazony ułożone wertykalnie będą natomiast stanowiły podstawę aranżacji np. w ogrodzie alpejskim (pod warunkiem wykorzystania odpowiedniego rodzaju roślinności). Co istotne – wszystkie elementy małej architektury są funkcjonalne, a nie tylko estetyczne. Wyznaczają ścieżki, wytyczają granice, wzbogacają przestrzeń, ale i porządkują ją, a nawet zabezpieczają „problematyczne” tereny, takie jak skarpy, przed ewentualnym obsunięciem. Palisady natomiast nie muszą stanowić li tylko praktycznego wykończenia brukowej dróżki. Wokół nich także można rozmieścić roślinność, czyniąc cały krajobraz dalece bardziej fantazyjnym. Ogród nie jest już przestrzenią dziką, coraz częściej stanowi natomiast przestrzeń przemyślaną, dostosowaną do warunków klimatycznych, glebowych, ale i do upodobań właścicieli. Nie zawsze trzeba jednak wydawać fortunę, by uzyskać zadowalający rezultat. Na niektórych elementach nie warto oszczędzać, ale trzeba też pamiętać, że dobre jakościowo produkty nie muszą być wyjątkowo kosztowne. Decydując się na galanterię betonową renomowanych producentów dobrze jednak pomyśleć o zatrudnieniu specjalistów do jej montażu. Szczególnie jeśli sami jesteśmy raczej nowicjuszami w zakresie architektury krajobrazu.
Źródło: http://www.pomtech.pl/produkty-palisady-gazony.htm

Previous ArticleNext Article