Zdrowie i Uroda

Najlepsza naturalne źródła witaminy B1

Wraz ze wciąż szybko pędzącym światem, czasem bardzo ciężko jest pamiętać o tym, żeby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Właśnie z tego powodu, coraz częściej możemy spotkać się z sytuacjami, gdzie ludzie posiadają problemy z dawkowaniem konkretnych witamin.

Co trzeba uwzględniać w diecie, żeby nasz organizm czuł się dobrze?

Warto jest zwrócić uwagę, czy to, czym się odżywiamy, posiada wystarczająco wartości odżywczych. Nawet posiadając posiłki, które dostarczają nam wszystkie potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu witaminy i minerały, wciąż możemy mieć problem z kaloriami. Jeśli upewnijmy się, że wartość kaloryczna naszych posiłków nie jest ani za duża, ani za mała, to możemy przejść do zapewnienia sobie posiłków pełnych w witaminy. Jedną z najważniejszych jest witamina b1, która współuczestniczy w prawidłowym działaniu układu nerwowego, mięśni i serca. Bardzo ważne jest, żeby osoby narażone na zawał miały dostatek tej witaminy. Dlatego, jeśli dużo pracujemy i do tego nasza praca nas stresuje, upewnijmy się, że nasze posiłki dostarczają nam wcześniej wspomnianej witaminy.

Jakie efekty może spowodować brak witaminy b1?

Nie dostarczanie sobie tej witaminy, może w konsekwencji przełożyć się negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale także na naszą sprawność umysłową. Do jednych z objawów niedoboru witaminy b1 należy między innymi problem z pamięcią i koncentracją. Tyczy się to wszystkich osób, nie tylko młodych. Poza jednak problemami ze zdolnościami intelektualnymi powstaje też kwestia problemu ze stanem emocjonalnym, który w wypadku braku tej witaminy, staje się bardzo chwiejny.

Problemy z niedoborem witaminy b1 mogą występować u osób, które:

  • mają styczność z ciągłym wysiłkiem fizycznym i umysłowym
  • ze względu na środowisko i nie tylko, są narażone na chroniczny stres
  • w wypadku nadużywania używek typu kawa, herbata
  • są już w starszym wieku

Bardzo ciężko jest jednak przedawkować tę witaminę, ze względu na fakt, iż jest ona naturalnie wypłukiwania z organizmu. W wypadku gdy jednak przyjmiemy jej za dużo, będzie się nam to przejawiać poprzez bóle i drgania mięśni.

W czym możemy znaleźć naturalnie witaminę b1?

Największe jej ilości znajdziemy w różnego rodzaju ziarnach jak np. nasiona słonecznika, gdzie ilość witaminy b1 na 100g wynosi 1 mg. W podobnych ilościach znajduje się ona w soczewicy czerwonej, natomiast w trochę mniejszej ilości w wieprzowinie i schabie. Spożywając takie produkty jak kasze i otręby pszenne, także dostarczamy do naszego organizmy witaminę b1. Choć ilość 1 mg na 100g może wydawać się małą ilością, to trzeba jednak zaznaczyć, że średnie dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę b1, to około 1,2 mg. Dlatego, nie musimy specjalnie spożywać produktów z zawyżoną ilością witaminy b1, wystarczy, że zbilansujemy swoją dietę. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić ze względów dietetycznych, zawsze pozostaje suplementacja sztuczna.

Previous ArticleNext Article