Dom i Wnętrze

Meble definiują przestrzeń

Meble definiują nasz stosunek do innych ludzi i do samych siebie. Tworzą przestrzeń na pewnych warunkach. Od razu widać, kto w niej jest kim. Na pierwszy rzut oka ocenić można zachodzące w niej relacje międzyludzkie.

Dominacja i demokracja

W zależności od tego, gdzie postawimy meble, stworzymy relacje międzyludzkie w danym stylu. Może to być układ dominujący. Na przykład na zebraniu czy w szkole. Kiedy jedno krzesło dominuje nad innymi. Gdy krzesła czy fotele ustawimy dookoła okrągłego stołu, osiągamy bardziej demokratyczne układy. Wszyscy są tutaj sobie równi. Dwa krzesła ustawione blisko siebie, zbliżają ludzi do siebie wzajemnie.

Meble modułowe

Obecnie możemy zmieniać bez przeszkód naszą przestrzeń. Zgodnie z potrzebą chwili. Pomagają nam w tym meble modułowe. Stanowią realizację na miarę naszych czasów.
Także meble modułowe do ogrodu mogą wpływać znacząco na rodzaj i jakość naszych relacji z innymi. Wystarczy jeśli ułożymy je tak, że wszyscy będą znajdować się naprzeciwko siebie, wokół jednego stołu czy paleniska. Nie stworzymy wówczas żadnej hierarchii. Nikt nie będzie najważniejszy. Chyba że właśnie o to nam chodzi i chcemy wyróżnić kogoś, kto obchodzi na przykład swoje urodziny.
Jeśli natomiast na drugi dzień zapragniemy samotności. Meble modułowe przemienią się w zestaw do popołudniowej drzemki albo do spokojnej pracy w cieniu drzew. Wystarczy odpowiednia organizacja przestrzeni, żeby inni zrozumieli, że chcemy pobyć sami przez jakiś czas.

Życie w pojedynkę

Wielu z nas lubi życie w pojedynkę. Nasza przestrzeń wygląda wówczas nieco inaczej. Mały stolik dostawiony do aluminiowej leżanki – taki zestaw spełni nasze oczekiwania. Nie ma tu miejsca na drugą osobę. Kiedy jednak zapragniemy to zmienić, odmieni się też nasze otoczenie. Druga osoba będzie potrzebowała miejsca dla siebie w naszym świecie. Meble na nowo określą nasz sposób życia – w duecie.

Previous ArticleNext Article