Ciekawe

Konstrukcje żelbetowe – rodzaje i zalety

Żelbet jest w obecnych czasach podstawowym sposobem wznoszenia budynków oraz innych konstrukcji. Zwany jest też inaczej żelazobetonem, co oznacza, że jest to połączenie betonu ze zbrojeniem w postaci prętów czy innych elementów stalowych. Połączenie betonu i stali powoduje, że materiał ten jest niezwykle wytrzymały i jest w stanie przenieść największe nawet obciążenia.
Konstrukcje z żelbetu są dziś podstawą w budownictwie. Wykorzystuje się je na różnych budowach, od małych po największe konstrukcje, jak drapacze chmur czy mosty. Poza trwałością i odpornością na działanie warunków atmosferycznych, żelbet jest materiałem stosunkowo łatwym w obróbce. Można z niego tworzyć konstrukcje bardzo dowolnych kształtów zaprojektowanych przez architektów. Na polskim rynku działa wiele firm specjalizujących się w wykonywaniu konstrukcji żelbetowych. Korzystanie z ich usług pozwala jednocześnie na wykorzystanie najnowszych dostępnych technologii.

Rodzaje konstrukcji żelbetowych

Żelbetu używa się na niemal każdym placu budowy, od małej inwestycji prywatnej jak choćby dom jednorodzinny czy budynek gospodarczy po olbrzymie budowle o kilkusetmetrowej wysokości, czy rozpiętości. Z wykorzystaniem żelbetu tworzy się fundamenty, konstrukcje szkieletowe czy stropy. Ponadto z zastosowaniem technologii żelbetowej wykonuje się rozmaite mury oporowe, szyby czy zbiorniki. Większość firm oferuje też wykonawstwo konstrukcji specjalnych i nietypowych Dzięki temu, że stalowe zbrojenie może być dowolnie kształtowane, a sama konstrukcja dowolnie ukształtowana, daje to niezwykłą elastyczność przy wznoszeniu budynków. W niektórych przypadkach, na przykład w przypadku stropów, możliwe jest też ich konstruowanie przy pomocy wcześniej wykonanych prefabrykatów dowożonych na miejsce budowy.

Konstrukcje żelbetowe i ich zalety

Jak wcześniej wspomniano, żelbet i konstrukcje na nim oparte skutkują tym, że budowle są trwałe, nawet gdy są znacznych gabarytów. Jednocześnie dzięki bardzo precyzyjnym szalunkom można ukształtować żelbet w niemal dowolny kształt, dzięki czemu można uzyskać budynki i konstrukcje o nietypowej i atrakcyjnej bryle.
Tym samym konstrukcje żelbetowe mogą stanowić szkielet domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych, hal produkcyjnych, fabryk, obiektów użyteczności publicznej, wieżowców, a także innych konstrukcji jak mosty, estakady, obiekty drogowe. Często konstrukcje żelbetowe stanowią fundament dla konstrukcji z innych materiałów jak pomniki, dźwigi czy różnego rodzaju maszyny. Atutem konstrukcji żelbetowej jest też możliwość jej zburzenia i odzyskania surowca.

Previous ArticleNext Article