Dom i Wnętrze

Kolory w Twoim domu

Wiele badań potwierdziło fakt, że kolory mogą wpływać na nasz nastrój, samopoczucie, a nawet emocje. Czerwień pobudza, zielony uspokaja, a biały stwarza poczucie czystości. Jednak niewiele osób docenia moc kolorów i to, jak one wpływają na nasze samopoczucie. Jest to szczególnie ważne, kiedy decydujemy się na określony kolor ścian w domu, w którym będziemy spędzać wiele czasu. Powinno więc być w nim miło i przyjemnie. Jakie kolory najlepiej wybrać, aby rzeczywiście tak było?

Ulubione kolory

Pierwsze kryterium to oczywiście nasz własny gust i opinie o poszczególnych kolorach. Zielony to piękny kolor, który uspokaja i kojarzy się z naturą. Jednak jeśli go nie lubisz, raczej będzie Cię irytował, a nie uspokajał. W pierwszej kolejności musisz zatem się zastanowić, jakie kolory lubisz, z czym Ci się one kojarzą i jakie emocje wywołują. Poprzeglądaj katalogi z barwami i wnętrzami, zastanów się, w jakim wnętrzu będziesz czuł się najlepiej.

Łazienka

Jeśli chodzi o łazienkę, najczęściej wybierane są jasne kolory, tworzące wrażenie czystości. Taką właściwość szczególnie ma biel, w niektórych może jednak budzić nieprzyjemne skojarzenia z pomieszczeniem szpitalnym. Dlatego takie ważne jest uświadomienie sobie swojego stosunku do barw.
Jeśli jednak biały Ci odpowiada, na pewno nie będziesz miał także trudności z wybraniem armatury pod kolor. Na przykład Villeroy & Boch umywalka Loop&Friends Starwhite Ceramic Plus ma wyjątkowo szlachetną, białą barwę, która będzie dobrze pasować do ascetycznego wnętrza.

Sypialnia

Niezwykle istotne jest to, jaki kolor wybierzesz na ściany swojej sypialni. W pomieszczeniu tym powinieneś odnaleźć spokój i wyciszenie. Dlatego raczej odrzuć krzykliwe barwy, na przykład czerwień. Błękitny czy jasnozielony kolor sprzyja uspokojeniu. Chyba, że preferujesz raczej ciepłe barwy. Wówczas pomyśl o brzoskwiniowym – to piękny kolor, dający uczucie przytulności i ciepła.

Pokój dzienny

Jeśli pokój, w którym spędzasz czas w ciągu dnia jest duży, a Ty jesteś wielbicielem zdecydowanych kolorów, pomyśl o ciekawym kontraście. Może trzy ściany będą miały delikatny beżowy kolor, a jedna będzie czerwona? Wówczas żywa barwa nie będzie męcząca, a jednocześnie oryginalnie ożywi pokój.
W wyborze barw na ściany w Twoim domu musisz kierować się przede wszystkim własnym poczuciem estetyki. W końcu Ty w nim mieszkasz, spędzasz dużo czasu, więc musisz czuć się po prostu dobrze. Pamiętaj jednak przy tym, że kolory wpływają na nastrój oraz emocje i zwróć na to uwagę w trakcie planowania malowania.

Previous ArticleNext Article
https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ https://galoo.pl/twoj-przedpokoj-mowi-wiecej-niz-myslisz-sprawdz-najnowsze-trendy/ https://e-halina.pl/przemyslowy-szyk-w-codziennych-przestrzeniach-odkryj-tajniki-stylu-loftowego/