Motoryzacja

Jazda bez ubezpieczenia – konsekwencje

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi ubezpieczać swoje mienie. Polskie prawo nakłada na kierowców obowiązek corocznego kupna polisy OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Użytkowanie nieubezpieczonego samochodu, motocykla czy quada niesie za sobą poważne konsekwencje. Jakie? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie OC zawierane jest na rok. Polisa chroni przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane w wyniku wyrządzonej przez Ciebie kolizji. Przykładowo, jeśli wymusisz pierwszeństwo na rondzie i uderzysz w inny pojazd, poszkodowany otrzyma pieniądze na naprawę auta ze środków Twojego ubezpieczyciela. Co ważne, ochroną w ramach OC musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, nawet od lat nieużywany samochód stojący w garażu. Osoba nabywająca nowy samochód musi ubezpieczyć go najpóźniej w dniu rejestracji. Przepisy w tym zakresie reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jazda bez ubezpieczenia OC – kary

Jazda bez ubezpieczenia ma poważne następstwa, przede wszystkim finansowe. Zapominalscy albo zbyt oszczędni kierowcy dotkliwie odczują skutki swojego zaniedbania. Właściciele nieubezpieczonych pojazdów muszą liczyć się z ryzykiem zweryfikowania przez UFG. Nawet jednodniowa przerwa między polisami oznacza wysoką karę. W tym roku wysokość kar za brak OC kształtuje się następująco:

  • 1-3 dni jazdy bez OC – 1200 zł dla samochodu osobowego i 1810 zł dla ciężarowego;
  • 4-14 dni – 3010 zł dla samochodu osobowego i 4520 zł dla ciężarowego;
  • powyżej 14 dni – 6020 zł dla samochodu osobowego i 9030 zł dla ciężarowego.

Koszty rosną jeszcze bardziej, kiedy wyrządzimy szkodę nieubezpieczonym wozem.

Previous ArticleNext Article
https://dinusiek.pl/niepowtarzalne-wnetrza-jak-meble-loftowe-przedefiniowaly-nowoczesny-design/ https://gosciniecmurckowski.pl/delikatnosc-i-surowosc-konsola-waska-do-przedpokoju-w-stylu-loft/ zobacz wiecej