Biznes

Dlaczego warto wybrać transport i spedycję lotniczą

Popularny transport lotniczy przede wszystkim pozwala szybko i bezpiecznie przesłać ładunki na krótsze lub dłuższe odległości. Muszą one oczywiście spełniać określone warunki. Ograniczeniem jest na przykład wielkość przesyłki, jaką można nadać samolotem. Poza tym spedycja lotnicza jest najdroższą z opcji, ale popularność tego środka lokomocji oraz duża konkurencja na rynku sprawiają, że dysproporcje cenowe są coraz mniejsze. W związku z tym fracht lotniczy staje się również jednym z ważniejszych elementów składowych transportu multimodalnego.

Na czym polega spedycja lotnicza?

Branża transportowa rozwija się bardzo dynamicznie i w efekcie dostosowuje się do zmieniający go rynku, oferując nie tylko przewóz towarów samolotem z punktu A do punktu B, ale również szereg usług dodatkowych. To właśnie one pozwalają zorganizować cały proces w taki sposób, by nadawca oraz odbiorca nie byli zmuszeni załatwiać formalności, zabezpieczać przestrzeni magazynowej czy też przygotowywać załadunku lub rozładunku. Takimi właśnie aspektami zajmuje się spedycja lotnicza, która często pełni również funkcję Agencji Celnej oraz pozwala wszystkie formalności podatkowe uregulować w jednym miejscu.

Usługi dla biznesu

Przede wszystkim z transportu lotniczego korzystają przedsiębiorcy różnych branż. Najważniejszym argumentem przy wyborze tego środka jest oczywiście czas, a to pozwala rozwijać biznes oraz sprzedawać produkty klientom na całym świecie. Jeśli zamówienia będą realizowane w krótkim czasie, tym oferta może być atrakcyjniejsza. Na ten trend wpływa również fakt, że stale rozbudowują się porty lotnicze i terminale cargo, czyli zwiększa się także przepustowość logistyczna.

Zalety transportu lotniczego

Podstawową zaletą transportu lotniczego jest czas realizacji zleceń. Poza tym ładunki są przewożone w bezpiecznych warunkach, a tym samym nie są narażone ani na zniszczenia, ani na kradzież. Spedytor zawsze stara się dobrać optymalne rozwiązanie do oczekiwań klienta, dopasowując bardzo często inne środki transportu takie jak kolej czy samochody, a tym samym jest w stanie zaplanować doręczenie w systemie door-to-door. To właśnie usługi multimodalne są przyszłością transportu. Poza tym spedycja lotnicza obejmuje również szereg działań takich jak obsługa celna, przygotowanie dokumentacji, magazynowanie towarów czy też organizacja przeładunków. Konkretne elementy są oczywiście dopasowywane do potrzeb klientów. Warto pamiętać że transport lotniczy ma również swoje ograniczenia, a będą nimi przede wszystkim waga i wymiary przesyłki. Na trasach europejskich maksymalnie może ona mieć wysokość 75 centymetrów, na transatlantyckich 160 cm, w samolotach Cargo – 220 cm. Przy wycenianiu usługi bierze się pod uwagę również wagę ładunku, którą oblicza się według wzoru 1 m³ = 167 kg. W tym wypadku warto na przykład korzystać z funkcjonalnych kalkulatorów przewozów lotniczych. Praktyka pokazuje, że koszt małych przesyłek wysyłanych samolotem nie jest dużo większy niż tych, które nadaje się drogą morską, a czas doręczenia będzie na pewno krótszy.

Previous ArticleNext Article