Zdrowie i Uroda

Czy wazektomia może być nieskuteczna?

Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym, w trakcie którego lekarz doprowadza do przecięcia i podwiązania nasieniowodów. Metoda ta ma wymiar antykoncepcyjny i w rezultacie ma umożliwić współżycie bez konieczności stosowania innych środków zapobiegających zajściu w ciążę. Omawiany zabieg z zakresu urologii estetycznej jest metodą uniemożliwiającą dalszą prokreację. W znacznej większości przypadków wystarczy jednorazowe podejście do całej procedury, by uzyskać oczekiwane rezultaty. Zdarza się jednak, że wazektomia może okazać się nieskuteczna, co zazwyczaj skutkuje koniecznością powtórzenia zabiegu. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce?

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji

Jedną z przyczyn niepowodzenia zabiegu, jakim jest wazektomia, może być niestosowanie się do zaleceń lekarskich związanych z okresem przeznaczonym na rekonwalescencję pacjenta. Każdy pacjent — w zależności od stopnia złożoności samego zabiegu i własnego samopoczucia — otrzymuje zwolnienie lekarskie na okres od dwóch do siedmiu dni. Duży wpływ na długość zwolnienia ma również rodzaj pracy, jaką wykonuje pacjent. Ważne, by maksymalnie wykorzystać ten czas na powrót do zdrowia.

Aktywność fizyczna i brak wstrzemięźliwości seksualnej

Jednym z powodów braku skuteczności wazektomii jest zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia, a także nadmierna aktywność fizyczna pacjenta. W początkowym stadium rekonwalescencji wskazany jest odpoczynek. Nasieniowody po tak krótkim czasie mogą bowiem ulec przemieszczeniu, co niekiedy skutkuje ich ponownym zrośnięciem się, a tym samym przywróceniem płodności mężczyźnie. W takiej sytuacji można mówić o nieskuteczności zabiegu i konieczności jego powtórzenia. 

Powtórna rekanalizacja — kiedy może wystąpić?

Możliwość ponownej rekanalizacji zwiększa się również w sytuacji, gdy u pacjenta stosuje się specjalne klipsy lub szwy jako element mający na celu zamknięcie światła nasieniowodów. Gdy jednak dojdzie do ich zsunięcia lub martwicy, istnieje prawdopodobieństwo ponownej rekanalizacji. Nieskuteczne zamknięcie nasieniowodu może być kolejną przyczyną niepowodzenia zabiegu. Dlatego też tak ważne jest, by systematycznie przeprowadzać badania kontrolne spermy pod kątem zawartości plemników.

 

Należy również dodać, iż istnieje ryzyko późnej wtórnej rekanalizacji, jednak na obecny moment jest to bardzo rzadkie zjawisko.

Jak sprawdzić skuteczność wazektomii?

W pierwszych miesiącach po wazektomii istotne jest poważne i świadome podejście do rekonwalescencji. Następnie można ponownie rozpocząć współżycie, pamiętając jednak o tym, by wciąż stosować inne alternatywne metody antykoncepcji. W nasieniu nadal będą bowiem znajdować się plemniki, które mogą doprowadzić do zapłodnienia. Po sześciu miesiącach od procedury należy wykonać badanie nasienia. 

 

Oznaczona liczba ruchomych plemników będzie świadczyć o skuteczności lub nieefektywności zabiegu. W takiej sytuacji należy ponownie udać się do lekarza, który postara się ustalić przyczynę niepowodzenia wazektomii. W znacznej większości przypadków jest to jednak metoda, która umożliwia skuteczną antykoncepcję na całe życie. 

Skuteczność zabiegu, a współżycie

Mimo iż istnieje ryzyko niepowodzenia omawianego zabiegu, wciąż uważa się wazektomię z jedną z najskuteczniejszych form antykoncepcji. Trzymanie się zaleceń lekarskich i umówienie się na zabieg w renomowanej, profesjonalnej i doświadczonej klinice umożliwi pacjentowi zwiększenie szans na pełen sukces zabiegowy i uzyskanie efektu, jakiego oczekuje. 

 

Wazektomia znacznie wpływa na komfort psychiczny obu partnerów we współżyciu, jednocześnie nie doprowadzając do żadnych zaburzeń wzwodu, czy spadku libido. Jest to zatem metoda, która może poprawić jakość życia seksualnego.

 

Jeśli interesuje Cię ten zabieg i zastanawiasz się, czy do niego przystąpić, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi. Na rozmowie z lekarzem otrzymasz wyczerpujące odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące tej procedury, a także dowiesz się, czy kwalifikujesz się do zabiegu.

Previous ArticleNext Article