Dom i Wnętrze

Budujemy dom – skąd wziąć projekt?

Budowa własnego domu to olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające od nie tylko odpowiednich nakładów finansowych, ale przede wszystkim czasu i cierpliwości. Posiadając już grunt pod zabudowę możemy zacząć poszukiwać idealnego projektu naszego przyszłego domu. Zasadniczo istnieją dwie możliwości związane z projektowaniem domu.

Projekty tworzone od podstaw i projekty gotowe

Pierwszą i do niedawna najczęściej wybieraną opcją było zamawianie projektów u architektów. Takie projekty były i są tworzone od zera – na początku konieczne było spotkanie twórcy i osoby zamawiającej i ustalenie najważniejszych parametrów: powierzchni działki, konieczności uwzględnienia podjazdów, garażu, miejsca parkingowego. Zazwyczaj na tym etapie klienci mogą również wyrazić konkretne życzenia dotyczące bryły, ustawienia konkretnych pomieszczeń, umiejscowienia okien. Taki dom faktycznie może być robiony zgodnie z naszymi wytycznymi.
Niestety, takie rozwiązanie ma swoje minusy – przede wszystkim jest nim czas. Od zlecenia projektu do jego finalnej, zaakceptowanej wersji może minąć nawet miesiąc! Negatywnym aspektem jest również dość wysoka cena za autorski projekt.
Drugą propozycją są projekty domów tanich w budowie. Na polskim rynku działa coraz więcej firm wyspecjalizowanych w tak zwanym budownictwie lekkim.  Zazwyczaj projektów jest kilkadziesiąt – wśród nich znajdziemy domy dwukondygnacyjne, domy z podjazdami, budynki z garażami wbudowanymi w bryłę i wiele innych. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że z chwilą wybrania i zakupienia konkretnego projektu możemy praktycznie w każdej chwili przystąpić do budowania. Z pewnością kupujący będą mile zaskoczeni również ceną tego rozwiązania – inwestycja w dom drewniany jest kilkukrotnie mniejsza, niż wybudowanie murowanego domu. Producent domów szkieletowych oferuje różnorodne projekty, które wyglądem przypominają murowane konstrukcje.

Previous ArticleNext Article