Zdrowie i Uroda

Opieka domowa czy może dom opieki?

Mocno schorowane osoby starsze wymagają czasami całodobowej opieki. Powstaje wtedy pytanie o formę pomocy. Argumenty mogą przemawiać zarówno za domową opieką, jak i przeprowadzką do domu seniora, a każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Zdrowie seniora

Według szacunków ponad milion starszych osób w naszym kraju mieszka samotnie. Wielu z nich świetnie sobie radzi z codziennymi czynnościami i wystarczy im jedynie systematyczny kontakt z najbliższymi, aby mieć siły witalne. Gorzej, kiedy zdrowie nie pozwala na wychodzenie z domu albo każde wyjście okupione jest wielkim cierpieniem, a problemem staje się nawet przygotowanie sobie posiłku oraz codzienna higiena. W takiej sytuacji nie wystarczy wpadać na chwilę do seniora, który po prostu będzie wymagał bardziej specjalistycznej opieki.
Całodobowa lub kilkugodzinna opieka seniora może mieć charakter domowy i tak najczęściej bywa. W dalszym ciągu oddanie osoby starszej do domu opieki bywa krytykowane przez dużą część społeczeństwa i zupełnie niesłusznie uważa się, że jest to przejaw znieczulicy społecznej.
 

Domowa opieka seniora czy dom opieki?

Postępujący poziom niedołężności rodzi trudności zarówno dla osoby starszej nim dotkniętej, jak i jej najbliższych.  Dotychczas aktywny senior musi pogodzić się z faktem, że nie będzie w stanie samodzielnie żyć i pozostanie w określonej zależności od drugiej osoby. Z kolei na barkach rodziny spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniej opieki nestorowi.
Przy wyborze określonej formy pomocy należy na pewno uwzględnić głos osoby starszej. Często zdarza się na tyle duże przywiązanie do własnego mieszkania, że nawet sugestia przeprowadzki może wywołać pogorszenie stanu zdrowia. Rozmowa na ten temat powinna być przeprowadzana bardzo spokojnie i merytorycznie. Należy wspólnie rozważyć poszczególne opcje, także w kontekście finansowym.
Najmniej problemów sprawi znalezienie kogoś do pomocy w codziennym prowadzeniu domu, a więc sprzątaniu, gotowaniu czy robieniu zakupów. W takiej sytuacji nie jest potrzebna jakaś specjalistyczna wiedza i czasami nawet ktoś z sąsiedztwa może się podjąć tego zadania, ewentualnie można zatrudnić osobę z polecenia lub skorzystać z usług profesjonalnej agencji opiekunek.
Jeżeli senior wymaga pomocy przy podawaniu leków (np. w formie zastrzyków), konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych, to nie wystarczy sama empatia i doświadczenie życiowe. W takim przypadku koniecznością staje się zatrudnienie profesjonalnej pielęgniarki bądź rehabilitanta. Niektóre agencje współpracują z lekarzami i hospicjami, a także zatrudniają opiekunów medycznych o wysokich kwalifikacjach, którzy są w stanie poradzić sobie z pielęgnacją osób leżących, a wtedy senior może pozostać u siebie.
Jednak czasami najlepszym rozwiązaniem okazuje się całodobowy dom opieki i na pewno nie należy z góry przekreślać takiej opcji. Po prostu jedna osoba może sobie fizycznie nie poradzić np. z wykąpaniem zupełnie niesamodzielnego człowieka.
 
Artykuł przygotowany przez firmę prosenior.pl, na której znajdziesz dodatkowe porady oraz oferty pracy w niemczech jako opiekun osób starszych.

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/kocyki/otulacze-muslinowe-dla-dzieci-i-niemowlat/ https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/ https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/