Ciekawe

Umowa abonamentowa podpisana za członka rodziny

background-21657_1280Starając się zrobić przyjemność bliskiej osobie, można wpaść w kłopoty. Dotyczy to zwłaszcza starszych osób, które są nieświadome ewentualnych konsekwencji wynikających z niepłacenia za zobowiązanie.

Krajowy Rejestr Długów

Badanie przeprowadzone na zlecenie KRD dotyczące rachunków telefonicznych wykazało, że 95% Polaków deklaruje ich płacenie. Niestety zadłużenie z tego tytułu sukcesywnie rośnie. Jeszcze rok temu kwota ta wynosiła 711 mln przy średnim zadłużeniu 1 909 zł, a w roku obecnym kwota ta przekroczyła 802 mln, a średnia wartość przypadająca na jednego dłużnika to 2 087 zł.

Ryzyko wynikające z podpisania umowy na bliską osobę

Jeśli osoba w imieniu której podpiszemy na siebie zobowiązanie abonamentowe, przestanie płacić rachunki, wtedy automatycznie staniemy się dłużnikiem.
Bardzo często dziadkowie podpisują takie umowy w imieniu swoich wnuczków, którzy nie są w stanie wziąć na siebie tego zobowiązania. Według Krajowego Rejestru Długów średnie zadłużenie osób po 65 roku życia wynosi 1 750 zł, więc promocyjne modele, które biorą młode osoby nie są wcale najtańszymi telefonami.
Biorąc na siebie takie zobowiązanie, należy pamiętać, że mogą wystąpić różne sytuacje losowe, które uniemożliwią bliskiej osobie płacenie rachunków, a wtedy to my staniemy się dłużnikami.
Sprawdź: Cztery zasady stabilności finansowej.

Previous ArticleNext Article