Zdrowie i Uroda

Ubytki w jamie ustnej – czym grożą? Jak je uzupełniać?

Szacuje się, że ponad 70% dorosłych Polaków posiada ubytki w jamie zębowej. Najczęściej jest to brak jednego zęba, jednak nie brak pacjentów w gabinetach dentystycznych, u których stwierdza się brak nawet 4-5 zębów. Najczęściej ubytek ten spowodowany jest na wskutek urazu czy choroby. Czy braki w uzębieniu mają wpływ na nasze zdrowie?

Jak tracimy zęby?

Człowiek posiada dwa komplety zębów. Pierwsze wyżynają się w ciągu 1-2 roku życia, tracimy je w okresie 9-12 lat. Są to zęby mleczne. Kolejno wyżynają się nam zęby stałe, które pozostają nam do późnej starości. Zęby wypadają nam najczęściej na wskutek starości, nieodpowiedniej higieny przewlekłych chorób. Utrata zęba może nastąpić również podczas wypadku, uprawiania sportu.
Brak zęba wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale i na działanie aparatu gryzącego. Jak to możliwe?

Poważniejszy problem niż przypuszczasz!

Brak nawet jednego zęba wpływa na nacisk innych zębów względem siebie. Kiedy w łuku pojawia się wolne miejsce zęby zaczynają się rozsuwać, powstają szpary. Dodatkowo zęby takie mogą zacząć chwiać się a nawet wypadać! Inną kwestią wynikającą z ubytku w łukach zębowych jest zmiana w wyrazie twarzy, mimice. Ubytki w łukach mogą również przyczyniać się do znacznego zwiększenia ryzyka powstawania próchnicy, szczególnie w powstałych przestrzeniach międzyzębowych.

Jak uzupełniać luki w łukach zębowych?

Obecnie istnieje wiele metod na trwałe lub czasowe uzupełnienie luk – większość tych zabiegów przeprowadza zwykły stomatolog. W przypadku wielu braków w łuku stomatolog proponuje zastosowanie sztucznej szczęki – jest to rozwiązanie popularne i niedrogie. Sztuczne szczęki tworzone są na podstawie wycisków, w pracowniach protetycznych.
Drugim sposobem jest stosowanie implantów zębów – są one wszczepiane w kość, aby mogły w nią wrosnąć. Kiedy proces ten przebiegnie prawidłowo do implantu dokręca się koronę, która dopasowana jest kolorem do reszty zębów i również tworzona jest na zamówienie.

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-dla-dzieci-i-niemowlat/ https://beesafe.pl/porady/zarysowanie-auta-na-parkingu/ zobacz wiecej