Zdrowie i Uroda

Trądzik u dorosłych – co powinieneś wiedzieć?

Nierzadko zdarza się, że osoba, która zmaga się z trądzikiem, nie wie co z tym zrobić. Zdarza się, że ktoś nie chce o tym rozmawiać, bo uważa całą sprawę za wstydliwą. Dlatego przybliżamy kilka faktów i mitów na temat trądziku.

Czy czynniki zewnętrzne mogą powodować trądzik?

Odpowiedzią jest… tak. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale np. palenie papierosów, może pomóc trądzikowi się rozwijać. Sam trądzik ma podłoże bakteryjne. Posiadamy naturalną florę bakteryjną, która może za bardzo się rozwinąć, przez co powstanie trądzik. Trądzik może występować także w wypadku, gdy używamy nieodpowiednich kosmetyków do twarzy. Często nasza skóra nie toleruje wszystkich środków chemicznych używanych w kosmetykach, przez zachodzi reakcja z naszą florą bakteryjną, co w konsekwencji powoduje wyjście trądziku. Oczywiście nie tylko czynniki zewnętrzne powodują trądzik. Efektem może też być nieprawidłowe działanie naszego układu hormonalnego. To może być spowodowane np. stresem albo uwarunkowane genetycznie. W takich wypadkach, kiedy trądzik nie jest spowodowany warunkami zewnętrznymi, pozostaje nam skorzystać z takich środków jak cetaphil pro oil control, tołpa Estetic albo Acnex. Medycyna jest dzisiaj na tyle dobrze rozwinięta, że nawet z wrodzonymi problemami możemy sobie radzić, więc nie mamy czym się martwić.

Jakie informacje na temat trądziku są nieprawdziwe?

Wiele osób twierdzi, że można zarazić się trądzikiem, co jest całkowitą nieprawdą. Niestety, jest to rozpowszechnione twierdzenie, przez co często osoby z tym problemem, mogą mieć problem z wychodzeniem z domu. Jest to zwłaszcza niekorzystne wśród dzieci, które ze względu na własne bezpieczeństwo będą daną osobę unikały całkowicie niepotrzebnie. Można też spotkać się z opinią, że wyciskanie trądziku jest dobrą decyzją, bo przyśpiesza proces gojenia. Jest to całkowita nieprawda. Trądzik musi sam się zagoić, jeśli będziemy go wyciskać, jedynie spowodujemy rozprzestrzenianie się bakterii po całej twarzy. Zazwyczaj kończy się to powiększeniem się całego problemu.

W jaki sposób można samemu walczyć z trądzikiem?

Jeśli zdecydujemy się, że potrzebujemy środków leczniczych, tylko sami sobie poradzimy, to nie jest to niemożliwe. Powinniśmy wtedy myć delikatnie skórę, bardzo regularnie. Bardzo ważne jest dbanie o jej regularne nawilżanie, wraz ze złuszczaniem jej w bardzo delikatny sposób. Najlepiej złuszczać skórę właśnie po jej wcześniejszym przemyciu. Choć wiele osób lubi się opalać, to raczej odradza się osobom z trądzikiem tego. Opalanie może wysuszyć skórę, czego bardzo nie chcemy. Zapewnijmy także naszemu organizmowi odpowiednią dietę, ponieważ nie musi to być czynnik, który tworzy trądzik, ale nieodpowiednie jedzenie pogarsza jego stan. Jeśli jednak to nie zadziała, to musimy kupić środki, które nam pomogą. W ostateczności powinniśmy udać się do dermatologa, który zleci nam odpowiednie zabiegi, dostosowując lekarstwa do naszego problemu.

Previous ArticleNext Article