Technologia

Telewizory, jaki wybrać?

Wchodząc do sklepu z urządzeniami AGD/RTV można dostać zawrotu głowy. Różnorodne telewizory, które swoim rozmiarem przypominają kinowy ekran już nie dziwią nikogo. Nie dziwi również doskonała technologia, dzięki której jakość obrazu jest po prostu doskonała. Gdy wybór jest tak ogromny, to jaki telewizor najlepiej kupić?

Wielkość matrycy

Jednym z czynników, jakie są istotne podczas wyboru właściwego telewizora, jak i każdego innego monitora, jest wielkość matrycy. Tu duże znaczenie ma wielkość całego pomieszczenia. Jeśli jest małe, to zbyt duży ekran będzie mało wygodny i będzie męczyć wzrok użytkownika. Optymalnym rozwiązaniem jest zachowanie minimum 2 m odstępu, między ekranem i widzem. Zasada jest prosta, jeśli ekran jest większy, to odległość ta musi być zwiększona.

Rodzaj ekranu

Jeśli masz już wybraną wielkość, to w kolejnym etapie trzeba zastanowić się nad rodzajem ekranu. Laptopy Warszawa, telewizory, monitory – wszystkie one dostępne są jako LED, LCD, OLED, QLED. Czym się one różnią?

LCD to ekrany ciekłokrystaliczne, w których matryca podświetlana była świetlówka. Wadą takiego rozwiązania było wysokie zużycie energii oraz ograniczenia związane z natężeniem światła, co bardzo niekorzystnie wpływało na jakość obrazu.

W monitorach LED wykorzystywany jest ciekłokrystaliczny ekran, jednak zrezygnowano tu ze świetlówek na rzecz energooszczędnych diod LED. Zmiana ta pozwoliła uzyskać lepsze natężenie kolorów.

OLED i QLED to jeszcze nowsze możliwości i technologie, dzięki którym obraz będzie bardziej dokładny, a kolory będą żywe, dogłębnie nasycone – niesamowity efekt!

Wybierz rozdzielczość i częstotliwość odświeżania

Szukając nowego telewizora najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na szczegółowe parametry, wśród których istotne znaczenie ma rozdzielczość. Jest to tak samo ważny czynnik, jak w przypadku komputerów, dlatego sprawdź ofertę komputery Warszawa. Obecnie nie powinna być ona niższa niż 1920×1080. Telewizory są dostępne obecnie w wariantach HD, Full HD, a także 4K oraz 8K, które są najnowocześniejszymi obecnie rozwiązaniami. 

Previous ArticleNext Article